Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Zamek Lipowiec czeka na otwarcie. Zobaczcie, co się na nim zmieniło (WIDEO, ZDJĘCIA)

09.04.2023 13:00 | 2 komentarze | 13 662 odsłon | Michał Koryczan

Na ten moment wiele osób czeka z utęsknieniem od blisko trzech lat. Ich cierpliwość zostanie wkrótce wynagrodzona. Za parę miesięcy znów będzie można podziwiać widoki z wieży zamku Lipowiec. Dla zwiedzających przygotowywana jest również zupełnie nowa wystawa.

2
Zamek Lipowiec czeka na otwarcie. Zobaczcie, co się na nim zmieniło (WIDEO, ZDJĘCIA)
Marek Szymaszkiewicz, kustosz z Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie na szczycie wieży zamku Lipowiec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Od prawie trzech lat średniowieczna perła ziemi chrzanowskiej pozostaje zamknięta dla turystów. Siarczyste mrozy oraz deszcze odcisnęły piętno na twierdzy, która przez kilkadziesiąt lat czekała na prace konserwatorskie. Z wieży spadały głazy ważące nawet ćwierć tony.

W zeszłym roku zabytek doczekał się pierwszego etapu renowacji. Roboty konserwatorskie objęły mury obronne, bramę główną, pomieszczenia na parterze, w tym słynną wozownię, a także korytarz prowadzący na wieżę zamkową i znajdujący się na jej szczycie taras widokowy.

Od końca października zeszłego roku w weekendy możemy wejść na podzamcze, ale na zwiedzanie zamku i podziwianie widoków z wieży Lipowca musimy poczekać jeszcze parę miesięcy. Ponowne otwarcie zamku dla turystów planowane jest w wakacje.

Zobaczcie w materiale wideo oraz na zdjęciach co się zmieniło na zamku i jak obecnie on wygląda.

Zwiedzającym zostaną udostępnione dwie sale ekspozycyjne, poświęcone średniowiecznym dziejom Lipowca.

- To ma być zupełnie nowa wystawa. Nie chcemy odświeżać czegoś, co już tutaj było. Przygotowania wymagają jednak czasu. Trzeba było dokonać przeglądu zabytków pochodzących z zamku. Spora ich część wymaga konserwacji, której nigdy nie były poddane. Wśród zachowanych przedmiotów mamy groty strzał i bełtów. Pochodzą głównie z okresu oblężenia zamku przez Władysława Łokietka z początku XIV wieku, gdy Lipowiec znajdował się w posiadaniu Jana Muskaty, oponenta władcy. Niektóre groty wyglądają na tatarskie, co wskazywałoby na to, że również czambuły zapuszczały się w te rejony - mówi Marek Szymaszkiewicz, kustosz z Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Ze względów bezpieczeństwa spora część zamku pozostanie niedostępna dla turystów. Poszczególne jego fragmenty mają być udostępniane na bieżąco dopiero po przeprowadzeniu prac zabezpieczających i restauratorskich, które mają być kontynuowane.


Czytaj również

Ulica Wyszyńskiego do remontu. Przetarg ogłoszony

Piłkarska sobota. Sprawdź wyniki dzisiejszych meczów

Przedwczesny lany poniedziałek. Jutrzenka rozbiła Trzebinię

Wolanka zatrzymała Błyskawicę. Pierwsza porażka lidera (WIDEO, ZDJĘCIA)

Trzy samochody zderzyły się na drodze krajowej 79

Nowe zapadlisko niedaleko bloku na osiedlu Gaj