Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Pięć kościołów dostanie pieniądze na remont zabytków z ziemi chrzanowskiej

31.03.2023 13:00 | 3 komentarze | 6 267 odsłon | Michał Koryczan

Województwo dofinansuje prace konserwatorskie w pięciu zabytkowych obiektach sakralnych w powiecie chrzanowskim i gminie Krzeszowice. Sprawdź, które, i co będzie za to zrobione?

3
Pięć kościołów dostanie pieniądze na remont zabytków z ziemi chrzanowskiej
Kaplica mauzoleum generała Józefa Chłopickiego na cmentarzu w Krzeszowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czwartek, 30 marca w Operze Krakowskiej odbył się finał konkursu Ochrona Zabytków Małopolski 2023.

Na tegoroczne prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył cztery miliony złotych.

Wśród 92 obiektów z całego województwa znalazło się pięć z naszego regionu. Dwa z powiatu chrzanowskiego oraz trzy z gminy Krzeszowice.

Na największe z tego grona dofinansowanie może liczyć parafia pw. św. Mikołaja w Chrzanowie. Na remont konserwatorski wątków ceglanych w elewacjach zachodniej i południowej kościoła pochodzącego z pierwszej połowy XIV wieku przeznaczono 100.000 zł.

Na kontynuację prac w XVIII-wiecznym modrzewiowym kościele papieskim, przeniesionym z Niegowici do Mętkowa (Karol Wojtyła był w latach 1948-1949 wikariuszem w Niegowici) trafi 70.000 zł. Pieniądze te mają być wydane na konserwację techniczną stropu w prezbiterium.

Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach otrzyma 50.000 zł na konserwację mechanizmu organowego w kościele pochodzącym z 1701 roku.

Również na 50.000 zł może liczyć Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Pieniądze będą przeznaczone na drugi etap izolacji fundamentów oraz prac remontowo-konserwatorskie elewacji XVII-wiecznej budowli.

Z kolei parafia pw. św. Marcina z Tours w Krzeszowicach może liczyć na 12.000 zł na konserwację kamieniarki okna elewacji zachodniej w XIX-wiecznej kaplicy cmentarnej mauzoleum gen. J. Chłopickiego.


Czytaj również

Wisła Kraków zagra w Trzebini

Złodzieje grasowali w Trzebini i Płazie

Wsiadł za kierownicę po spożyciu alkoholu

Dyrektor PCKU w Chrzanowie został wybrany

Żołnierze WOT przyjadą do Trzebini, będą zmiany w rozkładach jazdy autobusów ZKKM Chrzanów

Wójt Babic i przedsiębiorcy z Chrzanowa w radzie powołanej przez Krakowski Park Technologiczny