Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Po Wielkanocy rozmowy w krakowskiej kurii w sprawie przyszłości cmentarza parafialnego w Trzebini

31.03.2023 07:13 | 0 komentarzy | 3 212 odsłony | Alicja Molenda
Burmistrz Trzebini nie ma na razie alternatywnej lokalizacja cmentarza dla osiedli Siersza i Gaj. Oczekuje na jasną deklarację SRK co do możliwości dalszego użytkowania parafialnej nekropolii i stanowisko strony kościelnej.
0
Po Wielkanocy rozmowy w krakowskiej kurii w sprawie przyszłości cmentarza parafialnego w Trzebini
Z powodu grożących w tym miejscu zapadlisk, cmentarz w Trzebini przy ul. Jana Pawła II jest zamknięty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wokół cmentarza położonego na pogórniczych terenach przy Jana Pawła II od mometu zapadnięcia się na nim 40 grobów, jest wiele niejasności. To smutna rzeczywistość, bo wielu ludzi ma tam bliskich i rodzinne miejsca pochówków. Na razie nie mogą ich odwiedzać.

Decyzje po stronie kościelnej

19 lutego, w oświadczeniu, parafia w Sierszy poinformowała wiernych, że:

"W nawiązaniu do pisma Burmistrza Miasta Trzebinia dotyczącego ograniczenia dostępu do cmentarza parafialnego położonego przy ul. Jana Pawła II, Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Trzebini, oświadcza, że wprowadza się ograniczenie korzystania z ww. cmentarza w związku z zagrożeniem występowania zapadlisk w jego południowej części.
Dostęp do cmentarza będzie możliwy dla osób prowadzących niezbędne prace konserwacyjne oraz zabezpieczające. Możliwość pochówku na cmentarzu parafialnym będzie uzależniona od położenia grobu.
Niniejsze ograniczenie zostaje wprowadzone do czasu zakończenia niezbędnych prac związanych z uzdatnianiem terenu cmentarza zleconych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu oraz uzyskania pozytywnych opinii dotyczących bezpieczeństwa".

Zgodnie z deklaracją SRK, grunt po cmentarzem ma być wzmacniany. Spółka zebrała oferty 16 firm chętnych na wykonanie tego zadania. Ma je ocenić zespół ekspertów. Na razie na cmentarzu nic się nie dzieje. Bramy są zamknięte na łańcuch. Napis na bramie wjazdowej głosi: "Teren niebezpieczny, zagrożony zapadliskami. Nie wchodzić".

Po Wielkanocy, w krakowskiej kurii, ma się odbyć spotkanie w sprawie przyszłości cmentarza przy Jana Pawła II w Trzebini.

Gmina wysłała do SRK pismo, prosząc o jasną deklarację co do przyszłosci cmentarza.

Nie ma problemu?

Jarosław Okoczuk, burmistrz, uważa, że gmina nie ma problemu z miejscami pochówku. Powiedział też wczoraj radnym, że "nie ma informacji o zakazie pochówków" na cmentarzu w Sierszy. Nie jest też jego administratorem. To cmentarz parafialny.

- W gminie mamy 7 cmentarzy komunalnych, a na nich 2500 wolnych miejsc - oświadczył.

W 2022 r. w gminie Trzebinia zmarło 499 osób.

Właśnie kończą się miejsca pod groby na cmentarzu komunalnym w Krystynowie. Cmentarz nie jest rozbudowywany, nie ma na nim kolumbarium, choć mówi się o tej sprawie od kilkunastu lat. Przyszłość cmentarza parafialnego w Gaju przy Jana Pawła II jest nieznana. W planie tegorocznych inwestycji gminnych, jest natomiast rozbudowa cmentarza w Lgocie.

--------------------------------------------------------------------------------

Rzecznik krakowskiej Kurii ks. Łukasz Michalczewski podczas konferencji prasowej w Gaju po zapadnięciu się grobów na miejscowym cmentarzu.