Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy jakość czajnika wpływa na smak wody?

29.03.2023 10:56 | 0 komentarzy | 976 odsłon | red

Materiał promocyjny

Czajnik jest niezbędny w każdej kuchni. Sklepy ze sprzętem elektrycznym i AGD oferują szeroki asortyment modeli - zarówno tradycyjnych, jak i zasilanych prądem. Oferta producentów obejmuje czajniki o zróżnicowanym designie, bogatej kolorystyce oraz wyprodukowane z rozmaitych materiałów. Wybór jednego z nich to nie tylko kwestia upodobań estetycznych, ale i jakości podgrzewanej wody. Warto zatem postawić na produkty zapewniające zachowanie jej walorów smakowych, a dopiero w drugiej kolejności wziąć pod uwagę wzornictwo czajnika.
0
Czy jakość czajnika wpływa na smak wody?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od czego zależą walory smakowe wody?

Większość osób wielokrotnie w ciągu dnia delektuje się świeżo zaparzoną herbatą czy aromatyczną kawą. Przyjemność czerpana ze spożycia gorącego naparu zależy nie tylko od herbacianych liści czy ziaren kawowca, ale również smaku zagotowanej wody. Ten zaś stanowi pochodną klasy wody kranowej oraz jakości materiału, z którego wyprodukowano czajnik.

Powinien on zapewnić użytkownikowi zachowanie neutralnego smaku podgrzanej wody i być bezpieczny dla zdrowia. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, w temperaturze wrzenia ze ścianek naczynia wytrącą się szkodliwe substancje, które nie tylko nie przysłużą się zdrowiu człowieka, ale również niekorzystnie wpłyną na smak kawy czy herbaty.

 

Smak wody z tradycyjnego czajnika - ważna jest jakość materiałów

Wybierając klasyczny czajnik z gwizdkiem wykorzystywany na kuchenkach gazowych lub płytach indukcyjnych, najlepiej postawić na produkt emaliowany lub z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Tak zwane czajniki emaliowane to w gruncie rzeczy produkty stalowe pokryte kilkoma warstwami powłoki szklanej. Emalia nie wchodzi w reakcję z wodą, więc nie ma niebezpieczeństwa, że zmieni jej naturalny smak.

Ryzyko takie nie istnieje również w przypadku czajników ze stali nierdzewnej, jednak pod warunkiem, że jest to stop wysokiej jakości. Tylko taki wykazuje odporność na korozję, a zardzewiałe wnętrze czajnika to prosta droga do przedostania się do wody szkodliwych substancji, a w konsekwencji zmiany jej smaku.

Czajniki elektryczne - tworzywo sztuczne kontra szkło, ceramika lub stal szlachetna

Alternatywę dla tradycyjnych modeli sprzętu do podgrzewania wody stanowią czajniki elektryczne. Ich jakość również determinuje smak wody. Stojąc przed wyborem czajnika zasilanego z sieci elektrycznej, należy unikać modeli plastikowych, z reguły najtańszych. Jeśli już - skuszeni korzystną ceną - zdecydujemy się na czajnik z tworzywa sztucznego, trzeba sprawdzić, czy posiada ono certyfikat BFA Free, czyli jest pozbawione bisfenolu A. Jest to związek organiczny, który ma nie tylko negatywny wpływ na zdrowie człowieka, ale może także zmieniać smak wody. Aby pozostał on neutralny, najlepiej wyposażyć kuchnię w czajnik elektryczny ze szkła, stali  lub ceramiki. Żaden z tych materiałów nie wejdzie w reakcję z wodą i nie wpłynie na jej walory smakowe.

 

System filtrowania kluczem do zachowania smaku wody

Istotne znaczenie dla smaku podgrzanej wody ma zastosowany w urządzeniu filtr. Jego siateczkowa konstrukcja wytwarzana jest na bazie włókna nylonowego bądź stali szlachetnej. Od jakości tych materiałów zależy, jak wiele zanieczyszczeń zostanie przechwyconych, uwalniając wodę od szkodliwych substancji (głównie pochodzących z kamiennego osadu) i gwarantując jej dobry smak. Równie ważny jest zintegrowany wkład filtrujący, za sprawą którego z wody zostaną wyeliminowane metale ciężkie czy chlor.

Materiał promocyjny