Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Młoszowa zaprotestuje: Nie chcemy nieprzemyślanych inwestycji, nie chcemy zniszczenia części Puszczy Dulowskiej

26.03.2023 18:31 | 20 komentarzy | 6 614 odsłon | Agnieszka Filipowicz

AKTUALIZACJA

16 kwietnia w samo południe szykuje się protest w Młoszowej. Protest w obronie Puszczy Dulowskiej. Organizują go mieszkańcy tej trzebińskiej wsi.
20
Młoszowa zaprotestuje: Nie chcemy nieprzemyślanych inwestycji, nie chcemy zniszczenia części Puszczy Dulowskiej
Ścieżka rekreacyjna w Puszczy Dulowskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zwracam się do Was jako głos mieszkańców południa Młoszowej. Nie ma naszej zgody na to, co z naszym miejscem do życia chcą zrobić włodarze gminy Trzebinia. Już niedługo rodzinna wycieczka do Puszczy Dulowskiej czy pójście na piechotę do szkoły czy sklepu - nie będzie tak proste jak dotychczas. Wszystko przez nieprzemyślane inwestycje, które zdają się być ważniejsze niż życie mieszkańców południa Młoszowej - uważa Agnieszka Barwacz, jedna z organizatorek protestu, publikując tę opinię w mediach społecznościowych.

I dodaje: Wraz z wybudowaniem wiaduktu nad koleją za ulicą Trzecią, zamknięty zostanie przejazd kolejowy na ulicy Szembeka, bez utworzenia kładki/wiaduktu dla pieszych i rowerzystów w ciągu ulicy Szembeka. Z drugiej strony GDDKiA oraz włodarze gminy rozważają wybudowanie obwodnicy Trzebini przez Puszczę Dulowską, wzdłuż ulicy Wrzosowej.

Jej zdaniem, to nieprzemyślne inwestycje. Takie, które spowodują zamknięcie mieszkańców tej części wsi między ekranami wygłuszającymi i ich odizolowanie od części miejscowości. Co więcej, zniszczeniu ma ulec część Puszczy Dulowskiej.

Dlatego w niedzielę 16 kwietnia 2023 o godzinie 12:00 przeciwnicy inwestycji zaprotestują. W jaki sposób? Spacerując. Uczestnicy protestu spotkają się na parkingu przy wejściu do puszczy od ulicy Szembeka.

- Pokażmy, że nic o nas bez nas i nie dajmy zniszczyć przyrody i naszego miejsca do życia, które wybraliśmy na wsi, przy lesie, a nie pomiędzy ekranami wygłuszającymi - apeluje Agnieszka Barwacz.

Podkreśla, że wraz z zamknięciem terenów rekreacyjnych w Gaju, coraz więcej osób przyjeżdża do Młoszowej, do Puszczy Dulowskiej w celach rekreacyjnych. Jak argumentuje mieszkanka Młoszowej, młodzież przyjeżdża tu trenować biegi. Między innymi dlatego warto powalczyć, by to miejsce nie zmieniło swego charakteru.

Jak gmina odpowiada na uwagi organizatorów protestu? Oto jej  stanowisko przesłane do redakcji:

 

"Prosimy o nierozpowszechnianie kłamliwych informacji i niewprowadzanie Czytelników w błąd. Nieprawdą jest, że „włodarze gminy rozważają wybudowanie obwodnicy Trzebini przez Puszczę Dulowską, wzdłuż ul. Wrzosowej”. Inwestorem obwodnicy jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a nie Gmina Trzebinia. To GDDKiA zleciła opracowanie wariantów przebiegu obwodnicy.

 

Po ich opracowaniu i prezentacji będzie czas na debatę i podejmowanie decyzji przez Inwestora, z udziałem Mieszkańców i przedstawicieli Gminy. Nie ma również planów zamknięcia przejazdu na ul. Szembeka w Młoszowej, dopóki nie zostaną wybudowane wiadukt w ciągu ul. Trzeciej i nowo projektowana droga.

Burmistrz Miasta Trzebini w pełni solidaryzuje się z postulatami Mieszkańców sprzeciwiających się wycince drzew w Puszczy Dulowskiej i jeśli będzie taka konieczność dołączy do protestu przeciwko wycince Puszczy."