Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czym jest podatek liniowy i kto może z niego skorzystać?

24.03.2023 13:49 | 0 komentarzy | 905 odsłon | red

Materiał promocyjny

Podatek liniowy to jedna z dostępnych dla przedsiębiorców form rozliczania podatku. Jego istotną zaletę stanowi fakt, że bez względu na uzyskany dochód, wartość tego podatku pozostaje bez zmian. W jakich przypadkach wybór podatku liniowego będzie korzystny? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.
0
Czym jest podatek liniowy i kto może z niego skorzystać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest podatek liniowy?

Wśród dostępnych form opodatkowania, jakie do wyboru mają aktualnie przedsiębiorcy, zaliczają się: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, rozliczenie według skali podatkowej oraz podatek liniowy. W przypadku braku deklaracji odnośnie wyboru formy ze strony osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, rozliczenie odbywać się będzie według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej. Graniczną wartością w tym przypadku jest kwota dochodu rocznego wynoszącego 120 tysięcy złotych, zaś po jej przekroczeniu przedsiębiorca obowiązany jest do rozliczania się zgodnie z drugim progiem skali podatkowej.

Wartość podatku liniowego, w przeciwieństwie do formy opodatkowania na zasadach ogólnych, pozostaje niezmienna. Najczęściej formę tą wybierają właściciele działalności gospodarczych otrzymujący dochód opodatkowany 32% stawką. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy przedsiębiorca może rozliczać się przy pomocy podatku liniowego - do grupy tej zaliczają się między innymi właściciele działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, świadczący jednocześnie usługi dla innego pracodawcy.

Wybierając konkretną formę opodatkowania, nie trzeba obawiać się, że nie można będzie jej już zmienić w okresie prowadzenia swojej działalności. Decydując się na inną formę, należy dokonać tego w odpowiednim terminie. Według zasad zawartych w ustawie o PIT, podatnicy muszą złożyć w urzędzie odpowiednią deklarację nie później, niż do 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w bieżącym roku.

 

Podatek liniowy a składka zdrowotna i ulgi podatkowe

Rozliczenie liniowe sprawia, że podatnicy składający deklarację PIT 36L muszą opłacać składkę zdrowotną w wysokości 4,9% osiągniętego dochodu, czyli kwoty, którą stanowi przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Z uwagi jednak na obciążenie przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy podatku liniowego, osoby te mogą odliczyć część kwoty, jaką stanowią opłacone składki zdrowotne. Jak natomiast w tym przypadku przedstawiają się ulgi podatkowe? Liniowcy opodatkowani 19% stawką powinni liczyć się z tym, że jest to sposób rozliczenia, który nie upoważnia do korzystania z ulg, a także uniemożliwia rozliczanie się wspólnie z małżonkiem bądź jako samotny rodzic. Z uwagi na to, jest to najkorzystniejsza forma dla przedsiębiorców żyjących w pojedynkę lub będących w nieformalnym związku, bezdzietnych oraz uzyskujących dochód przekraczający 85 528 tysięcy złotych rocznie.

 

Który PIT wypełnić rozliczając się podatkiem liniowym?

Osoby płacące podatki często miewają problem z doborem odpowiedniego formularza. Który należy wybrać, rozliczając się według zasad podatku liniowego? W tym przypadku należy złożyć deklarację PIT 36. Należy mieć na uwadze, że formularz ten nie jest wypełniany przez Urząd Skarbowy, należy wypełnić go samodzielnie, a następnie przekazać go fiskusowi. Obecnie, aby złożyć deklarację nie trzeba jednak osobiście udawać się do urzędu. Wykorzystując program online, można szybko wypełnić potrzebny formularz, który następnie dostarczony zostanie do właściwej instytucji. Jednym z pomocnych narzędzi w tym celu stanowi program e-pity, który znacząco przyspiesza i ułatwia podatnikom całą procedurę.

 

Odprowadzanie zaliczek na podatek liniowy

Zaliczki mogą być wpłacane raz w miesiącu bądź kwartalnie - w tym celu nie trzeba składać deklaracji. Pierwszej wpłaty należy dokonać w momencie osiągnięcia dochodu. Deklarację PIT 36L należy złożyć natomiast dopiero, kiedy rok podatkowy się zakończy. Miesięczne zaliczki należy wpłacać do 20 dnia miesiąca za każdy miesiąc poprzedni. Oznacza to, że zaliczkę za miesiąc grudzień trzeba wpłacić nie później, niż do dnia 20 stycznia.

Zaliczki nie trzeba będzie jednak wpłacać, jeżeli przed 20 stycznia złożona została roczna deklaracja PIT 36L i obliczony w niej podatek został już wpłacony. Jeżeli chodzi o zaliczki kwartalne, mogą z nich skorzystać mali podatnicy. Zaliczają się do nich przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający swoją działalność na rynku, a także osoby, których łączny przychód z wartością podatku VAT w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 1 200 000 euro.

Zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem podatkowym, za osoby dopiero rozpoczynające swoją działalność uznawani są ci, którzy zarówno w roku rozpoczęcia działalności, jak i okresie dwóch ostatnich lat nie prowadzili działalności gospodarczej. Dotyczy to przypadków samodzielnego prowadzenia działalności oraz bycia wspólnikiem spółki, która nie posiada statusu osobowości prawnej. Działalności tego rodzaju nie mógł również prowadzić małżonek, jeżeli w małżeństwie obowiązywała wspólność majątkowa.

 

Materiał promocyjny