Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Baza wodociągów na os. Kąty zlikwidowana. Teren ma posłużyć inwestycjom

24.03.2023 18:00 | 1 komentarz | 3 050 odsłony | Ewa Solak
Po 60 latach obiekt Wodociągów Chrzanowskich nieopodal basenu na os. Kąty przechodzi do historii.
1
Baza wodociągów na os. Kąty zlikwidowana. Teren ma posłużyć inwestycjom
Baza Wodociągów Chrzanowskich na os. Kąty. FOT. archiwum Wodociągów Chrzanowskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Baza sprzętowo-materiałowa oraz warsztatowa dla Oddziałów Eksploatacji Sieci Wodociągowej i Eksploatacji Wodomierzy została przeniesiona na teren bazy w Trzebionce i Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie.

- Obszar na Kątach wraz z majątkiem bazy zostanie przekazany przez Wodociągi do Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna" - zapewne z przeznaczeniem pod nowe inwestycje - mówi Ryszard Fudała z Wodociągów Chrzanowskich.

Z historii bazy Wodociągów Chrzanowskich na os. Kąty
Jedną z najważniejszych inwestycji zrealizowanych w Chrzanowie na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku było wykonanie nowego ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania w zachodniej części miasta. Wiązało się to z ponownym uruchomieniem kopalni „Matylda" w dzielnicy Kąty. Nastąpił wówczas gwałtowny zanik wody w studniach artezyjskich wybudowanych w latach 30-tych, więc wobec wzrostu zapotrzebowania na wodę wynikającego z szybkiego rozwoju miasta podjęto decyzję o wykorzystywaniu jej zasobów właśnie z „Matyldy".
W szybie kopalni zainstalowano specjalne pompy, wybudowano dwa zbiorniki na wodę oraz dwa
rurociągi. W 1963 roku nastąpiło otwarcie nowej Stacji Uzdatniania Wody „Kąty" o zdolności
produkcyjnej 12 m3/minutę (17 280 m 3 /dobę).
Przez pół wieku ujęcia głębinowe w szybach „Józef" i „Włodzimierz" były głównymi ujęciami wody pitnej dla Chrzanowa i okolic. Jednak po wyłączeniu odwadniania wyrobisk likwidowanej kopalni rud cynku i ołowiu „Trzebionka" w 2010 roku rozpoczął się proces odbudowy zwierciadła wody podziemnej w skałach triasowych, co doprowadziło do jej zanieczyszczenia. Z powodu degradacji jakości wody wyłączono ujęcia z eksploatacji, zaś SUW „Kąty" stała się bazą sprzętowo-materiałową oraz warsztatową dla Oddziałów Eksploatacji Sieci Wodociągowej i Eksploatacji Wodomierzy.

(źródło Wodociągi Chrzanowskie)

Czytaj również