Nie masz konta? Zarejestruj się

Zagórze

Mieszkańcy Zagórza mają dość wstrząsów kopalni (WIDEO)

21.03.2023 21:30 | 1 komentarz | 4 454 odsłony | Ewa Solak
We wtorek po południu w sali OSP Zagórze zgromadziło się mnóstwo osób, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko wstrząsom powodowanym przez kopalnię Janina.
1
Mieszkańcy Zagórza mają dość wstrząsów kopalni (WIDEO)
Podczas spotkania w Zagórzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Przedstawiciele kopalni przekonywali, że wstrząsy nie są groźne dla mieszkańców Zagórza i w tym sołectwie są mniej odczuwalne, niż gdzie indziej. Mieszkańcy nie kryli jednak nerwów.

- Do tej pory z moim domem nie działo się nic. Teraz, po wielkim wstrząsie mam całą piwnicę zalaną wodą. I ja, stary człowiek i mąż stary, chcemy w tym domu jeszcze mieszkać - mówiła jedna z mieszkanek.

Wójt Babic Radosław Warzecha przypomniał, że gmina już w 2021 r. wystosowała apel, a potem także petycję do ministerstwa, żeby podjąć kroki w tej sprawie. Chodziło m.in. o zmianę przepisów, które powodują, że ludzie dziś mniej znaczą, niż złoża. Do dziś petycja pozostała bez odpowiedzi.

Według danych przekazanych przez przedstawicieli Tauron Wydobycie, od 23 listopada 2022 do 14 marca 2023 z gminy Babice wpłynęło 27 wniosków o odszkodowanie za szkody wywołane wstrząsami. Tylko 5 zakończyło się ugodą, reszta nie została uwzględniona.

Na zlecenie spółki Tauron Wydobycie zaplanowano inwentaryzację budynków Zagórzu.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w jednym z kolejnych wydań „Przełomu"