Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Petycja wysłana, teraz czas na spotkanie w sprawie wstrząsów z kopalni Janina

19.03.2023 19:00 | 1 komentarz | 4 075 odsłony | Michał Koryczan

We wtorek, 21 marca w Zagórzu odbędzie się potkanie z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie w sprawie wstrząsów z kopalni Janina w Libiążu.

1
Petycja wysłana, teraz czas na spotkanie w sprawie wstrząsów z kopalni Janina
Widok na ZG Janina w Libiążu z wieży zamku Lipowiec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy gminy Babice, a w szczególności Zagórza regularnie odczuwają wstrząsy pochodzące z obszaru górniczego libiąskiej kopalni.

Ludzie doskonale pamiętają wstrząsy z 2015 roku, mające siłę ponad trzech stopni w skali Richtera. Mieszkańcy złożyli ponad 180 wniosków dotyczących wystąpienia szkód górniczych. Najwięcej było właśnie z Zagórza. Jak relacjonowali ludzie, w jednym z domów wskutek wstrząsów popękały szyby. W innych ściany.

Po kilku latach względnego spokoju, w ubiegłym roku mieszkańcy znów zaczęli się niepokoić. Większość z nich ma jeszcze świeżo w pamięci wstrząs z wigilii Bożego Narodzenia, mający siłę 3,15 stopni w skali Richtera.

Jeszcze przed wigilijnym wstrząsem Rada Gminy Babice wystąpiła do Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach o przeprowadzenie kontroli w ZG Janina, celem ustalenia przyczyny wstrząsów i ich wpływu na obiekty znajdujące się na powierzchni.

Samorządowcy skierowali także petycję do Ministerstwa Aktywów Państwowych o zmiany przepisów regulujących działalność kopalni w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrony ich dobytku. Zwłaszcza, że wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych była budowana w latach 70. i 80. minionego wieku, gdy nie były wymagane dodatkowe zabezpieczenia.

Jak mówi wójt Babic Radosław Warzecha, jakiejkolwiek odpowiedzi w tej sprawie jeszcze nie otrzymali.

W ostatnich tygodniach spotkania w sprawie wstrząsów z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie zorganizowane zostały w gminach Chrzanów i Libiąż. Teraz przyszedł czas na gminę Babice.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 marca o godz. 16 w sali w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzu, przy ul. Kościelnej.

Jak informuje babicki urząd, ze względu na ograniczone możliwości parkingowe w centrum Zagórza, kierowcy proszeni są o parkowanie pojazdów w miejscach niestanowiących zagrożenia dla ruchu drogowego.


Czytaj również

Trzecie podejście do budowy nowej drogi z Chrzanowa do Trzebini

Trzebińska Liga Siatkówki. Pierwsza porażka lidera

Dulowa może zostać bez dostępu do Puszczy Dulowskiej. Burmistrz mówi o pikiecie

Czołowe zderzenie samochodów na obwodnicy. Kierująca peugeotem była pijana

Piłkarze ręczni z Chrzanowa wygrali z Wisłą i są wiceliderem rozgrywek

Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie?