Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak wygląda proces edukacyjny w osteopatii i jakie są wymagania, aby zostać osteopatą?

01.02.2023 16:54 | 0 komentarzy | 990 odsłon | red

Materiał promocyjny

Osteopatia w Polsce to termin, wokół którego nadal krąży wiele nieprawdziwych informacji. Jednak najgorsze jest to, że niektóre osoby otwierają gabinety, mimo że nie mają uprawnień do leczenia ludzi. Dlatego z całą pewnością warto pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się, jak przebiega kształcenie do zawodu osteopaty oraz jakie wymagania są stawiane przed osobami starającymi się go zdobyć!
0
Jak wygląda proces edukacyjny w osteopatii i jakie są wymagania, aby zostać osteopatą?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest osteopatia?

Mimo że osteopatia swoją historię rozpoczęła już przeszło 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych, to w Polsce dopiero od 7 sierpnia 2014 roku zawód osteopaty widnieje w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Jest to odrębna gałąź medycyny, która opiera się na własnej metodzie leczenia i diagnozowania. Za jej twórcę uważa się amerykańskiego lekarza A.T.Still, któremu nie odpowiadało klasyczne leczenie i opracował koncepcję, która umożliwia leczenie organizmu ludzkiego jako całości. Jego zdaniem poszczególne układy naszego ciała oddziałują na siebie i kiedy jeden z nich ma jakąś dysfunkcję, może powodować kolejne. Osteopatia inaczej nazywana jest system leczenia manualnego. Głównie przez wzgląd na to, że podczas diagnozowania pacjenta analizie poddawane są tkanki miękkie oraz stawy. Z kolei w trakcie leczenia wykorzystywane są manualne techniki mające na celu pomoc w samoistnym powrocie do zdrowia organizmu.

Jak wygląda proces edukacyjne w osteopatii?

Nie trudno się domyślić, że specjalistą w dziedzinie osteopatii jest osteopata. Jednak nie każdy może nim zostać. Droga do tego zawodu jest dość ciężka i wymagająca. W pierwszej kolejności chętni muszą udać się na studia kierunkowe. Do wyboru mają medycynę bądź fizjoterapię. W obu przypadkach są to studia magisterskie, które trwają pięć lat. Drugim krokiem jest odbycie studiów osteopatycznych. Również trwających pięć lat. Każdy student swoje kwalifikacje potwierdza zdanym egzaminem odbywającym się pod koniec edukacji. Przygotowanie do zawodu osteopaty łącznie trwa więc 10 lat. Tak długi okres nauki jest całkowicie zrozumiały, ponieważ specjaliści osteopatii muszą mieć rozległą wiedzę na temat anatomii człowieka i wzajemnego wpływu każdego układu na pozostałe. Mówiąc wprost, podyplomowe studia medycyny osteopatycznej, może rozpocząć każdy absolwent, który ma tytuł magistra z zakresu medycyny lub fizjoterapii.

Jak dobrze wybrać studia osteopatyczne?

Nie można zaprzeczyć, że studia osteopatyczne nie należą do najłatwiejszych, więc wybór odpowiedniej szkoły powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Z całą pewnością warte uwagi są studia Fico-MUM w Warszawie. Nauka odbywa się w formie niestacjonarnej i trwa przez cztery lata. Każdego roku odbywa się jedynie 10 zjazdów, a przez weekend realizowane są zajęcia prowadzone przez wykładowców z całej Europy. W Fico-MUM prowadzone są wykłady zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Nie bez znaczenia są również opinie absolwentów, którzy twierdzą, że zostali właściwie przygotowani do zawodu osteopaty, a przekazana im wiedza przydaje im się w pracy. W związku z tym iż są to studia zaoczne, konieczne jest opłacanie czesnego, które obejmuje:

  • Uczestnictwo w zajęciach.
  • Materiały dydaktyczne.
  • Pierwszy i poprawkowy egzamin.
  • Legitymację studencką.
  • Indeks studencki.
  • Opiekę promotora w trakcie pisania pracy dyplomowej.
  • Obronę pracy dyplomowej.
  • Dyplom.

Po pomyślnej rekrutacji każdy student na pierwszy zjazd zobowiązany jest mieć przy sobie dokument potwierdzający możliwość rozpoczęcia studiów na kierunku osteopatii, a więc dyplom lub zaświadczenie.

Materiał promocyjny