Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czym jest i dlaczego kod kreskowy jest tak istotny w sprzedaży?

25.01.2023 11:20 | 0 komentarzy | 627 odsłon | red

Materiał promocyjny

Zastosowanie kodów kreskowych ułatwia szeroko pojętą logistykę w sprzedaży. Przy identyfikacji kodów kreskowych wykorzystuje się czytniki kodów, dzięki którym uporządkowanie produktów oraz ich ostateczna sprzedaż jest znacznie ułatwiona. Czym właściwie są i jakie występują najpopularniejsze rodzaje kodów?

0
Czym jest i dlaczego kod kreskowy jest tak istotny w sprzedaży?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze pomysły na kod produktu


Historia kodów kreskowych sięga już I połowy XX wieku. Zapewne może zdziwić to wiele osób, gdyż kojarzone są raczej z cyfryzacją i skanowaniem produktów za pomocą laserowych czytników. Już w 1932 roku grupa studentów na Uniwersytecie Harvarda, pod kierunkiem Wallace'a Flinta, podjęła się opracowania projektu wyboru towaru na podstawie odczytywanego kodu. Pierwowzorem systemu kodów kreskowych miały być perforowane karty, dzięki którym potencjalny klient wybierałby interesujące go przedmioty i te dostarczone z magazynu, mógłby odebrać przy kasie. Pomysł jednak nie wszedł do użytku.

 

16 lat później w 1948 roku sposobami na ułatwienie logistyki w sprzedaży, zajął się również doktorant z amerykańskiej politechniki w Drexel. Nazywał się Bernard Silver i swoimi pomysłami podzielił się z kolegą ze studiów Norman'em Joseph'em Woodland'em. Po wielu pomysłach i inspiracjach np. alfabetem Morse'a, kody kreskowe zostały stworzone przez tych naukowców. Pierwsze kody kreskowe przypominały tarczę strzelniczą. Mężczyznom udało się opatentować projekt, jakim był pierwszy skaner kodu kreskowego. Niestety Woodland nie doczekał momentu, kiedy dzieło jego życia weszło do powszechnego użytku. Zmarł w 1962 roku mając zaledwie 38 lat. System, który wymyślił z kolegą zaczęto wprowadzać w 1966 roku, a stopniowo używać od 1967 roku. Pierwsze skanowanie kodowanych znaków w supermarkecie odbyło się 26 czerwca 1974 roku i kod umieszczony był na gumach do żucia.

 

Jak dziś wygląda kod kreskowy produktu?


Do dnia dzisiejszego w dziedzinie kodów kreskowych wiele się pozmieniało. Są one lepiej zoptymalizowane, jest też kilka odmian kodu kreskowego. A jak właściwie są odczytywane? Czarne paski kodu kreskowego pochłaniają światło przy sczytywaniu laserem, a jasne miejsca je odbijają. Czytniki kodów kreskowych są tak zbudowane, że są w stanie odpowiednio przetworzyć uzyskiwane informacje. Obecnie najczęściej używany kod składa się nie tylko z pasków, ale i cyfr kodu kreskowego. Najpopularniejszy w systemach sprzedaży jest kod kreskowy EAN i jedo odmiany. Symbolika kodu kreskowego to np. cyfra kontrolna. W przypadku Polski lub produktów tu dystrybuowanych jest to zwykle kod kraju 590.

 

Skąd jednak mamy wiedzieć, jaki kod powinien znaleźć się na naszym produkcie, jak go stworzyć i jak zarejestrować? Z pomocą przychodzą takie miejsca jak Sklep internetowy Aleksander-PRINT. Obsługa pomoże nie tylko w takich procedurach jak generowanie kodów kreskowych, ale i ich rejestracją, a nawet drukiem etykiet na dowolne produkty. Nawet te narażone na kontakt z niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi np. mrożonki.

 

Do czego służą kody kreskowe?


Obecnie kody kreskowe to niezbędny element w sprzedaży, jeśli planujemy dystrybuować nasze produkty na większą skalę. Kody są pomocne w magazynowaniu, transporcie i ostatecznie w samej sprzedaży w sklepie. Istnieje jednak kod kreskowy przeznaczony do nieco innych rzeczy. Jest to zdobywający coraz większą popularność kod QR. Odczyt takich kodów kreskowych wymaga tylko odpowiedniej aplikacji w telefonie. Po zrobieniu im zdjęcia korzystając z aplikacji i zeskanowaniu kodu QR, zostaniemy przeniesieni w docelowe miejsce w sieci. Może to być strona z życzeniami, miejsce w którym możemy pobrać apkę do zakupu biletów komunikacji miejskiej online, gra czy witryna internetowa jakiejś firmy. W dobie powszechnej cyfryzacji jest to bardzo popularna metoda. Wiele osób woli szybko zeskanować kod i zostać przeniesionym w konkretne miejsce w sieci niż tracić czas na wpisywanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę.

 

Mimo że korzystanie z kodów QR nie każdemu wydaje się niezbędne, jest to metoda która z dnia na dzień zyskuje na wartości i jest coraz częściej spotykanym kodem kreskowym. Taki kod kreskowy zawiera małe, czarne kwadraciki różnych wielkości i odcieni. Wiele osób chce coraz szybciej docierać do interesujących je treści po prostu z wygody. Te kilkadziesiąt sekund różnicy pomiędzy szukaniem w wyszukiwarce, a skanowaniem kodu może mieć znaczenie czy ktoś dotrze np. na stronę internetową naszej marki. W tym przypadku również sklep Aleksander-Print pomaga takie kody kreskowe generować oraz drukować.

Materiał promocyjny