Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dlaczego warto sięgnąć po pamięć ram ddr4

25.01.2023 08:50 | 0 komentarzy | 659 odsłon | red

Materiał promocyjny

Współczesny komputer to skomplikowane urządzenie zbudowane w wielu komponentów. Sercem każdego sprzętu jest procesor, jednak niezwykle istotny wpływ na komfort korzystania z komputera ma również jakość innych podzespołów. Do najważniejszych elementów wpływających na wydajność sprzętu zaliczyć należy pamięć RAM.
0
Dlaczego warto sięgnąć po pamięć ram ddr4
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest pamięć RAM i jakie pełni funkcje?

Komputery korzystają z pamięci ROM (Read Only Memory) oraz RAM (Random Access Memory). Pierwsza nazywana również pamięcią tylko do odczytu bardziej znana jest pod nazwą dysk twardy. Ma charakter nieulotny i zachowuje wszystkie znajdujące się na niej informacje nawet po wyłączeniu komputera.

Wszystkie procesy oraz dane niezbędne do prawidłowego działania urządzenia w danym momencie przechowywane są w pamięci o charakterze ulotnym RAM, nazywanej również pamięcią operacyjną. Jej podstawą cechą jest szybkość działania. Ilość i rodzaj pamięci RAM w istotny sposób wpływa na wydajność pracy komputera. Jest to szczególnie widoczne podczas korzystania z programów graficznych lub nowoczesnych gier.

Moduły pamięci RAM umieszczane w komputerach stacjonarnych i laptopach różnią się między sobą m.in.:

  • Wymiarami;
  • technologią wykonania;
  • pojemnością;
  • częstotliwością taktowania.

Charakterystyka pamięci RAM DDR4

Biorąc pod uwagę technologię wykonania, wyróżnia się standardy pamięci oznaczane symbolami DDR, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5. Jeszcze kilkanaście lat temu używano pamięci RAM wykonanych nie tylko w standardzie DDR, ale również SDRAM, EDO lub FPM3. Wraz z rozwojem technologii standard DDR wyparł pozostałe i w miarę upływu czasu ulegał unowocześnieniu. Obecnie standardem są moduły wykonane w technologii DDR4.

W porównaniu do swych poprzedników moduły pamięci DDR4 są nieco grubsze i mają wycięcie w innym miejscu. Oznacza to, że oba moduły nie mogą być używane zamiennie i są kompatybilne wyłącznie z dedykowanymi do nich płytami głównymi. Jeśli chodzi o różnice technologiczne, najważniejsza dotyczy szybkości działania i napięcia zasilania. Kości DDR4 są nie tylko bardziej wydajne od modułów DDR3, ale także wyróżniają się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. W związku z tym, że pamięć DDR4 obsługuje układy o większej gęstości, pozwala na tworzenie pojedynczych modułów o większej pojemności.

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się moduły pamięci RAM wykonane w standardzie DDR5. Chociaż przejście na nowy standard wydaje się dobrym rozwiązaniem, ma pewną wadę. Jest nią stosunkowo wysoka cena modułów wykonanych w nowej technologii. Oznacza to, że za te same pieniądze, można kupić więcej modułów DDR4, niż DDR5 i w ten sposób skompensować różnicę w szybkości działania obu podzespołów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pamięci RAM DDR4

Pamięć RAM DDR4, to dopracowany i sprawdzony produkt obecny na rynku od wielu lat. Obecnie w sprzedaży znaleźć można mnóstwo modułów różniących się między sobą zarówno jakością, jak i ceną. Żeby nie żałować dokonanego wyboru, przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Jednym z najważniejszych jest pochodzenie modułów. Wśród producentów pamięci RAM na wyróżnienie zasługuje istniejąca od 2003 roku polska marka Goodram. Produkty z logo Goodram wyróżniają się znakomitym stosunkiem ceny to jakości. Każdy moduł pamięci, który zjeżdża z linii produkcyjnej, zanim trafi do sklepów i odbiorców, jest testowany. Takie podejście sprawia, że pamięci Goodram zawsze plasują się na czołowych miejscach rankingów najpopularniejszych i najchętniej wybieranych produktów. Obecnie w ofercie firmy poza modułami pamięci RAM znaleźć można również dyski SSD, karty pamięci oraz pamięć USB.

Przy wyborze pamięci RAM należy zwrócić szczególną uwagę na jej pojemność. Pojedyncze moduły mogą mieć pojemność od 4 GB do 32 GB. Moduły można ze sobą łączyć, zwiększając w ten sposób pamięć i wydajność komputera. Przyjmuje się, że współczesny komputer wykorzystywany do pracy i rozrywki powinien mieć przynajmniej 16 GB pamięci operacyjnej. Jeżeli sprzęt ma zapewniać płynne działanie programów graficznych lub nowoczesnych gier, to nie zaszkodzi obecność 32 GB lub nawet 64 GB RAM-u.

Istotne znaczenie ma również częstotliwość taktowania pamięci. Parametr ten określa szybkość pracy modułów. Im wyższa częstotliwość tym, pamięć szybciej wykonuje obliczenia, a komputer pracuje wydajniej. Ma to szczególne znaczenie podczas dekompresji plików. Minimalne taktowanie pamięci RAM DDR4 wynosi 2133 Mhz, a maksymalne, jakie udało się osiągnąć przy tej generacji, to 5333 Mhz. Z modułów o prędkościach 3200 MHz i szybszych najczęściej korzystają gracze oraz osoby zajmujące się obróbką plików wideo.

Duża ilość produktów dostępnych w sprzedaży nie ułatwia podejmowania decyzji zakupowych. Komponując sprzęt, warto kierować się złotą zasadą, która mówi, że komputer będzie tak szybki, jak jego najwolniejszy komponent.

Materiał promocyjny