Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Badania kliniczne – krąży o nich wiele mitów

24.01.2023 16:00 | 0 komentarzy | 3 429 odsłony | Ewa Solak
W przypadku badań klinicznych pacjenci są pod ścisłą i stałą kontrolą. Dla wielu z nich podanie nowoczesnych leków, niedostępnych jeszcze w obiegu może być ratunkiem - mówi dr hab.n.med. prof.nadzw. Aleksander Żurakowski ordynator oddziału kardiologii w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie
0
Badania kliniczne – krąży o nich wiele mitów
dr hab.n.med. prof.nadzw. Aleksander Żurakowski ordynator oddziału kardiologii w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Większość osób słysząc hasło „badania kliniczne" ma duże obawy. Nie chcą czuć się jak króliki doświadczalne, przyjmując np. testowany dopiero lek. W Polsko - Amerykańskich Klinikach serca przeprowadzane są takie badania.

- Obawy są zupełnie niepotrzebne. O badaniach klinicznych krąży wiele mitów i, mimo że ogromna liczba osób bierze w nich udział, to wciąż działają stereotypy. Tak naprawdę pacjentowi podawany jest lek, który został już bardzo dokładnie przebadany pod względem skuteczności i bezpieczeństwa w badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach. Badania kliniczne  natomiast służą temu, żeby potwierdzić korzystne działanie terapii w przypadku ludzi - podkreśla dr hab.n.med. prof.nadzw. Aleksander Żurakowski ordynator oddziału kardiologii w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie.

W przypadku PAKS-u chodzi nie tylko o testowane klinicznie leki, ale także o wszczepiane implanty czy protezy naczyń.

- Mówimy o lekach i urządzeniach nowoczesnych, które dopiero za jakiś czas będą miały szansę stać się dostępne dla wszystkich, którzy mogą ich potrzebować - zaznacza Aleksander Żurakowski.

Ośrodek uczestniczy w programach badań klinicznych od 20 lat i rocznie przeprowadza ich kilka.

Całą rozmowę z prof. Aleksandrem Żurakowskim o tym, jak wygląda przeprowadzanie badań klinicznych w PAKS w Chrzanowie, jaki ich procent okazuje się skutecznych, możecie przeczytać w 3 numerze „Przełomu", w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ

Ludzie:

 Aleksander Żurakowski

Aleksander Żurakowski


Ordynator oddziału kardiologii w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie.