Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Tauron Wydobycie i gmina mają wspólny plan rekultywacji hałdy odpadów pogórniczych w Libiążu

20.01.2023 15:00 | 1 komentarz | 2 328 odsłony | Grażyna Kaim

Temat rekultywacji i zagospodarowania gigantycznej hałdy w Libiążu nie jest nowy. Od lat toczą się dyskusję, jak optymalnie wykorzystać ten teren, by było bezpiecznie i użytecznie dla gminy oraz jej mieszkańców.

1
Tauron Wydobycie i gmina mają wspólny plan rekultywacji hałdy odpadów pogórniczych w Libiążu
Hałda odpadów pogórniczych w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hałda zajmuje ponad 86 hektarów i od kilku dekad gromadzone są na niej odpady poprodukcyjne libiąskiej kopalni Janina. W ubiegłym roku gminę odwiedzili eksperci Banku Światowego, zajmujący się rekultywacją terenów poprzemysłowych. Celem ich wizyty była właśnie pomoc w opracowaniu takiej koncepcji.

Burmistrz Libiąża Jacek Latko mówił wówczas na konferencji prasowej o trzech głównych kierunkach zagospodarowania hałdy: pierwszy to część przeznaczona na inwestycje (z myślą o nowych inwestorach), drugi to odnawialne źródła energii i trzeci - rekreacyjno-parkowy.

Przypomnijmy, że w 2020 roku eksperci Tauron Wydobycie i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa posadzili na libiąskiej hałdzie setki roślin w ramach międzynarodowego projektu badawczego RECOVERY, rozpoczynając prace nad testowaniem nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd.

W tym tygodniu przedstawiciele spółki Tauron Wydobycie SA - prezes zarządu Jacek Pytel i wiceprezes ds. technicznych Roman Gąska oraz burmistrz Libiąż Jacek Latko podpisali list intencyjny dotyczący zagospodarowania tego obiektu.

Szyjki, bo taką nazwę nosi Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych zajmuje teren pomiędzy ulicami: Krakowską, Gromiecką i Dąbrowskiego. Termin zamknięcia hałdy został określony w decyzji Marszałka Województwa Małopolskiego na 2030 r.

Kopalnia Janina w Libiążu ma prowadzić wydobycie węgla maksymalnie do 2049 roku.