Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Most na Wiśle zostanie zburzony. W jego miejsce powstanie nowa przeprawa

11.01.2023 20:00 | 6 komentarzy | 9 899 odsłon | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 08:00

AKTUALIZACJA

W tym roku ma się rozpocząć przebudowa mostu na Wiśle w Jankowicach. Prace potrwają ponad dwa lata. Co to oznacza dla kierowców?

6
Most na Wiśle zostanie zburzony. W jego miejsce powstanie nowa przeprawa
Most na Wiśle w Jankowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Będący częścią drogi wojewódzkiej 781 most na Wiśle w Jankowicach to jedna z najważniejszych przepraw w zachodniej części Małopolski. Łączy ze sobą dwa powiaty: chrzanowski i oświęcimski.

W ubiegłym roku rozstrzygnięty został przetarg na "Budowę obwodnicy i mostów w ciągach dróg wojewódzkich". Wśród inwestycji znalazł się m.in. most w Jankowicach.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wybrał najkorzystniejszą ofertę, wartą 236 mln zł. Złożyła ją spółka Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej. Umowa została podpisana pod koniec zeszłego roku.

Jak informuje Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW w Krakowie, termin realizacji całego kontraktu, w tym przebudowy mostu na Wiśle w Jankowicach, został wyznaczony na 28 miesięcy.

- Kwota realizacji mostu w Jankowicach to około 69 mln złotych brutto. Kontrakt z wykonawcą zawiera waloryzację, wiec kwota ta może ulec zmianie po realizacji zadania - informuje Agnieszka Ćwiertniewicz.

Jak dodaje, w drugiej połowie stycznia planowana jest narada techniczna. Wówczas będzie znany szczegółowy harmonogram prac.

Obecna konstrukcja mostu na Wiśle w Jankowicach ma zostać całkowicie zdemontowana. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z chodnikiem z jednej strony oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Na czas przebudowy mostu powstanie przeprawa tymczasowa o długości 300 metrów i szerokości 12 metrów. Zostanie poprowadzona równolegle do przebudowywanego mostu głównego (po jego prawej stronie, patrząc od strony Jankowic).


Czytaj również

Kto w zimie sprawdzi formę Świtu Krzeszowice

Chrzanowianin bohaterem niesamowitego meczu reprezentacji Polski

Weź udział w konkursie. To propozycja dla dzieci i dorosłych

Wirus grypy i piłkarz na testach. MKS Trzebinia rozpoczął przygotowania do rundy wiosennej

Zostań sędzią piłkarskim jak Szymon Marciniak

Budżet jakiego jeszcze w gminie nie było