Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Czym Kazimierz Boroń, Stanisław Gągolski i Kazimierz Andrzej Noworyta zasłużyli się dla powiatu chrzanowskiego (WIDEO, ZDJĘCIA)

29.11.2022 20:00 | 5 komentarzy | 5 705 odsłon | Michał Koryczan

Kazimierz Boroń, Stanisław Gągolski i Kazimierz Andrzej Noworyta odebrali we wtorek tytuły Zasłużony dla powiatu chrzanowskiego, przyznane przez radę powiatową.

5
Czym Kazimierz Boroń, Stanisław Gągolski i Kazimierz Andrzej Noworyta zasłużyli się dla powiatu chrzanowskiego (WIDEO, ZDJĘCIA)
Kazimierz Andrzej Noworyta, Kazimierz Boroń i Stanisław Gągolski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Kazimierz Boroń

Jako stypendysta Zakładów Chemicznych w Alwerni pracował w tych zakładach w latach 1969- 1996 r.. Piastował różne kierownicze stanowiska. Później aktywnie działał w samorządzie.
W latach 2002-2010 był radnym Rady Powiatu Chrzanowskiego, pełniąc jednocześnie funkcję starosty w latach 2004-2006.
W dziedzinie oświaty przyczynił się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w Alwerni oraz stworzenia bazy oświatowej w budynku przy ul. Focha w Chrzanowie, gdzie zlokalizowana jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz swą działalność prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku.
W dziedzinie sportu zainicjował działalność klubu MKS Alwernia oraz budowę kompleksu sportowego w Alwerni.
Ponadto wspierał rozwój i organizację infrastruktury sportowej w powiecie chrzanowskim, w tym działalność Klubu Sportowego Fablok Chrzanów.
W dziedzinie zdrowia wspierał Szpital Powiatowy w Chrzanowie, a także działania na rzecz poprawy funkcjonowania służby zdrowia.
Ponadto pomagał w budowie siedziby Urzędu Miejskiego w Alwerni oraz brał udział w rozbudowie osiedla mieszkaniowego na Osiedlu Kamionki w Alwerni.

Stanisław Gągolski

Przez 34 lata pracował w Kopalni Węgla Kamiennego Siersza. Jest autorem 4 patentów innowacyjnych wdrożonych w sierszańskiej kopalni. W 1959 r. zainicjował powołanie do istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Psarach. W latach 80. ubiegłego wieku stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Gazociągu w Psarach. Przyczynił się też swoją pracą do gazyfikacji Myślachowic, Płok, Czyżówki i Krza.
W środowisku Powiatu Chrzanowskiego znany jest przede wszystkim, jako wielki miłośnik i propagator pszczelarstwa. Swoją życiową pasję zaczął realizować już od początku lat 60. w Powiatowym Kole Pszczelarskim w Chrzanowie. W roku 1982 zainicjował utworzenie samodzielnego Koła Pszczelarskiego w Trzebini. Działał też aktywnie w Powiatowej Radzie
Bartniczej utworzonej w roku 1999 w Chrzanowie.
Z jego inicjatywy w roku 2016 zostało zbudowane pierwsze w Powiecie Chrzanowskim, zaś drugie w Małopolsce „Mini Trutowisko" w Psarach. Za zasługi na rzecz pszczelarstwa został odznaczony najpierw srebrnym (w 1998 r.), a następnie złotym medalem (w 2001 r.) przez Śląski Związek Pszczelarzy.
W 2015 r. otrzymał Nagrodę Starosty Chrzanowskiego „Bonum facere". Ponadto w 2017 r. został uhonorowany przez Śląski Związek Pszczelarzy szczególnym krajowym wyróżnieniem - popiersiem księdza doktora Jana Dzierżonia - za wybitny wkład w rozwój i popularyzację pszczelarstwa.

Kazimierz Andrzej Noworyta

Od wczesnych swoich lat życia, parał się sportem. Uwielbiał lekkoatletykę, piłkę nożną, tenis
stołowy oraz wszelkiego rodzaju sporty, gdzie była rywalizacja. W latach pracy w Kopalni Siersza, brał udział w różnych zawodach. Grał również w piłkę nożną w Górniku Siersza.
Największą jego miłością jednak był tenis stołowy. Grał w Klubie LZS Luszowice i LZS Płaza. Potem utworzył sekcję tenisa stołowego w Górniku Siersza
Gdy w 200 r. powstał Parafialny Klub Sportowy Opoka Trzebinia, Kazimierz Andrzej Noworyta został tam pierwszym trenerem i kierownikiem drużyny. Podobnie było w 2007 r. gdy doszło do zmiany siedziby i nazwy klubu na Tenisowy Klub Sportowy Opoka, zostając także jego prezesem.
Po awansie do ekstraklasy, w 2007 roku, Opoka Trzebinia zdobyła brązowy medal drużynowych
mistrzostw Polski seniorów. Zawodnicy zdobyli również mistrzostwo Polski w grze deblowej,
wicemistrzostwo Polski oraz czterokrotnie brązowe medale w grze indywidualnej. Drużyna trzykrotnie zajmowała trzecie miejsce w Pucharze Polski.
Całokształt jego działalności bardzo dobrze oddają liczne wyróżnienia, laury sportu, nagrody i dyplomy otrzymane Ministra Sportu i Turystyki, Prezydenta RP i Marszałka Województwa Małopolskiego. Kazimierz Andrzej Noworyta jest także zwycięzcą organizowanego przez „Przełom" Plebiscytu Osobowości Ziemi Chrzanowskiej 25-lecia w kategorii Sport.

 

Czytaj również

Punkty paszportowe będą czynne w sobotę. Sprawdź gdzie i w jakich godzinach

Ktoś podpalił oponę w bloku

Oto kto w zimie sprawdzi formę piłkarzy MKS Trzebinia

Wkrótce otwarcie pierwszego takiego boiska piłkarskiego w powiecie chrzanowskim

Były burmistrz będzie spikerem na meczach w Chrzanowie

AKCJA ZIMA. Gdzie dzwonić, gdy sypnie śniegiem i jest ślisko