Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Skansen w Wygiełzowie jesienią. Jest pięknie i kolorowo (ZDJĘCIA)

22.10.2022 09:00 | 0 komentarzy | 9 006 odsłon | Michał Koryczan

Warto wybrać się do parku etnograficznego w gminie Babice i zetknąć się z historią oraz przyrodą. O tej porze roku miejsce to wygląda niesamowicie.

0
Skansen w Wygiełzowie jesienią. Jest pięknie i kolorowo (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skansen w Wygiełzowie to jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu. U podnóża średniowiecznego zamku Lipowiec stoi już ponad pół wieku. W przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 55-lecia istnienia.

Park etnograficzny zajmuje obszar ponad 5 hektarów, na którym znajduje się 27 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogaconych o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki), które zostały rozmieszczone w sektorach małomiasteczkowym i wiejskim.

Warto odwiedzić skansen i zetknąć się z historią oraz przyrodą. Zwłaszcza, że o tej porze roku jest tam pięknie i kolorowo.

Do 31 października, czyli do końca sezonu letniego, skansen jest otwarty dla turystów codziennie od godz. 8.00 do 18.00.

Znajdujący się na terenie parku etnograficznego dwór z Drogini można zwiedzać od godz. 8.00 do 15:00 (od poniedziałku do piątku) oraz od godz. 10.00 do 18.00 (w soboty i niedzielę).

W sezonie zimowym, obowiązującym od 1 listopada do 28 lutego, skansen jest czynny codziennie od godz. 8.00 do 15.00.

Z kolei dwór z Drogini można zwiedzać od godz. 8.00 do 15:00 (od poniedziałku do piątku) oraz od godz. 10.00 do 15.00 (w soboty i niedzielę).

Informację na temat cen biletów znajdziecie TUTAJ.

Początki parku etnograficznego sięgają 1968 roku. Wówczas to u podnóża góry zamkowej, na której stoi Lipowiec, zaczęto budować skansen.
Jako pierwsze do Wygiełzowa zostały przeniesione dwa zabytkowe obiekty: dom miejski z Chrzanowa z 1804 r. oraz spichlerz z Kościelca z 1798 r. Niedługo potem chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z 1862 r.
Te trzy budynki można było zwiedzać w 1973 r. a skansen był częścią powołanego w 1970 r. przy Muzeum w Chrzanowie oddziału "Ruiny Zamku Lipowiec - Park Etnograficzny".
1 stycznia 2007 roku powstała nowa, samodzielna instytucja kultury - Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.


Czytaj również

W piątek premiera drugiego sezonu serialu „Barbarzyńcy", kręconego na ziemi chrzanowskiej (WIDEO, ZDJĘCIA)

Piłkarski weekend. Sprawdź terminarz sobotnich i niedzielnych meczów

Pod wiaduktem kolejowym nie będzie już można jeździć samochodem

W Krzeszowicach powstanie obiekt sportowy na Igrzyska Europejskie 2023

ZKKM Chrzanów planuje podwyżkę cen biletów na autobus

Anna Maria Jopek zaśpiewa podczas Koncertu Papieskiego w kościele w Mętkowie