Nie masz konta? Zarejestruj się

Tenczynek

Marta z Tenczynka gra polski folk w Kanadzie

01.10.2022 19:00 | 0 komentarzy | 2 206 odsłony | Ewa Solak
Pięć lat temu zostawiła Same Suki - zespół, z którym robiła karierę, koncertując nie tylko w Polsce. Zostawiła rodzinny dom, całe swoje dotychczasowe życie i wyjechała. Marta Sołek postanowiła zacząć od nowa.
0
Marta z Tenczynka gra polski folk w Kanadzie
Marta Sołek. FOT. archiwum Marty Sołek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marta ma 38 lat, skończyła akademię Muzyczną w Krakowie na kierunku wiolonczeli oraz fortepianu. Przez długi czas była związana z zespołem Same Suki (nazwa pochodzi od instrumentu biłgorajska suka), InFidelis, a także Nikola Kolodziejczyk Orchestra. Jednak wyjechała.

- Byłam już tak zmęczona tym, co dzieje się w kraju, nieustannie wkraczającą w życie polityką, walką z jednoznaczną oceną ludzi - tłumaczy Marta.

Obecnie mieszka w Orillii w Kanadzie. Fascynuje ją folk. Gra w zespole Polky, Medusa, Labyrinth Ensemble, Canadian Arabic Orchestra i Moskitto Bar.

- Mam możliwość grania z ludźmi z całego świata, tam, gdzie każdy może być tym, kim chce. Kobietą, mężczyzną, gejem, lesbijką. Katolikiem, muzułmaninem lub kimkolwiek innym. Ten klimat wzajemnego szacunku, życzliwości i zrozumienia jest dla mnie ważny. Tego mi w Polsce zawsze brakowało - mówi muzyk Marta Sołek.

O pasjach Marty Sołek, o tym, jak żyje jej się w Kanadzie, czego z Polski jej tam brakuje najbardziej i czy kiedyś zamierza wrócić do rodzinnego kraju na stałe, możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu", w wersji elektronicznej TUTAJ.