Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Do rodziców trafiło 110 mln zł na wyprawkę szkolną dla dzieci

21.09.2022 14:00 | 0 komentarzy | 586 odsłon | Tadeusz Jachnicki

W Małopolsce ZUS wypłacił już 365 tys. Świadczeń, czyli 110 mln zł z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice i opiekunowie złożyli 275 tys. wniosków na 403 tys. dzieci.

0
Do rodziców trafiło 110 mln zł na wyprawkę szkolną dla dzieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W całym kraju wnioski o świadczenie złożono za około 4,4 mln dzieci.

- W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Pieniądze są przeznaczone na przykład na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych uczniom. Na wsparcie mogą liczyć dzieci i młodzi ludzie uczący się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych - przypomina Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

Terminy

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Ci, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, mieli zagwarantowaną wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

W przypadku wniosków z kolejnych miesięcy - września, października lub listopada - pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Jak złożyć wniosek

Świadczenie „Dobry start" przysługuje raz w roku na każdego ucznia w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia. Pieniądze z programu „Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.