Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

"Ballady i romanse" będą czytać dyplomaci i wojewoda. Można ich posłuchać na Wawelu

31.08.2022 16:10 | 1 komentarz | 2 270 odsłony | Alicja Molenda
W sobotę na zewnętrznym dziedzińcu zamku królewskiego możecie posłuchać ulubionych ballad Adama Mickiewicza.
1
"Ballady i romanse" będą czytać dyplomaci i wojewoda. Można ich posłuchać na Wawelu
Plakat Kraków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Ballady i romanse" ukazały się 200 lat temu w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce.

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Romantyzmu Polskiego, dlatego podczas tegorocznej - 11. już edycji Narodowego Czytania czytamy właśnie to mickiewiczowskie dzieło.

Sobotnie wydarzenie, na które zaprasza wojewoda małopolski Łukasz Kmita, odbędzie się na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Uczestnicy będą mogli usłyszeć takie utwory jak: „Świteź", „Świtezianka", „Romantyczność" i „Pani Twardowska" w wykonaniu: wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, konsula Słowacji Tomáš Kašaja, konsula Węgier dr. Tibora Gerencséra, konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki Erin Nickerson, konsul Francji Anne Schmidt-Riou, konsula Niemiec dr. Michaela Groẞa oraz dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie Katarzyny Basiak-Gały.

Narodowe Czytanie uświetni występ Baletu Dworskiego „Cracovia Danza"- jedynego w Polsce profesjonalnego zespołu tańców historycznych, specjalizującego się w tańcu barokowym. „Cracovia Danza" zaprezentuje zgromadzonej publiczności niezapomniany pokaz pt. „Mickiewicz z polonezem w tle", a następnie zaprosi zgromadzonych gości do wspólnego poloneza.

Ballady i romanse

„Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja zainicjowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, kiedy wspólnie czytano „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.