Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Tak ma wyglądać budynek Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa

09.08.2022 16:00 | 6 komentarzy | 2 054 odsłony | Ewa Solak
Nowoczesny obiekt w Alwerni ma być gotowy jesienią 2023 roku. Inwestycja kosztować ma ponad 20 mln zł.
6
Tak ma wyglądać budynek Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa
Wizualizacja nowego obiektu muzeum pożarnictwa. FOT. archiwum Skansenu w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzeum pożarnictwa w Alwerni zostało założone przez Zbigniewa Gęsikowskiego. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Ma unikalną, kolekcję strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbioru medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii i innych. Znajduje się tam ponad 1800 eksponatów.

Wykonawcą nowego budynku jest firma Arco System z Oświęcimia. Nowe muzeum w Alwerni powstanie przy Korycińskiego, w miejscu zburzonegp blaszanego hangaru, w którym trzymane były wozy bojowe.

Obiekt będzie mieć trzy kondygnacje i 2370 m kw powierzchni. W tym 1480 m kw przeznaczone będzie na ekspozycję stałą oraz 128 m kw na wystawy czasowe.

- Obok planowany plac zabaw dla dzieci oraz mini amfiteatr. W budynku zaprojektowano również sympatyczną kawiarnię lub inną działalność gastronomiczną i bibliotekę - Marek Bębenek, dyrektor Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, którego filią będzie Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

Budowa kosztować ma 20 milionów złotych, z czego 11,6 mln zł to dofinansowanie z Województwa Małopolskiego, 8,1 mln zł z Unii Europejskiej oraz 522,7 tys. zł z budżetu gminy Alwernia.