Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kredyt frankowy zawarty przez przedsiębiorcę też nieważny

08.08.2022 15:59 | 0 komentarzy | 1 253 odsłona | red

Materiał promocyjny

Choć unieważnianie kredytów frankowych do tej pory dotyczyło konsumentów warto wziąć pod uwagę grono przedsiębiorców, którzy również na takie zobowiązanie kredytowe się zdecydowali. Mimo, że wydaje się to mniej oczywiste, ponieważ przedsiębiorca traktowany jest jako profesjonalista, znający prawa rządzące ekonomią, on również w sporze z bankiem pozostaje stroną słabszą. Nie jest to jednak jedyny argument przemawiający za walką przedsiębiorców o uznanie zaciągniętych przez nich kredytów frankowych za nieważne.
0
Kredyt frankowy zawarty przez przedsiębiorcę też nieważny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza

Najważniejszym elementem sporu przedsiębiorca - bank jest ten sam argument, który przyświeca sprawom sądowym wytoczonym przeciwko bankom przez konsumentów. Jest to jednostronność w ustalaniu wysokości kursu franka szwajcarskiego, subiektywne ustalana przez bank. Tym samym umowa kredytowa zawarta między przedsiębiorcą a bankiem, po pominięciu niedozwolonych klauzul, również nie będzie mogła obowiązywać - podobnie jak w kredytach walutowych zawartych z konsumentem. I tutaj ważna kwestia, która zmieniła się wraz z rokiem 2021: klauzule abuzywne nie dotyczą już wyłącznie umów konsument - bank, ale także umów kredytowych zawartych przez przedsiębiorców jednoosobowych.

Jednak dopiero uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2022 roku otworzyła przedsiębiorcom drogę do prawnego dochodzenia swoich praw, w związku z zaciągniętymi przez nich kredytami frankowymi. Według tej uchwały mechanizm indeksacji ustalany jednostronnie przez banki w oparciu i ich własne tabele stoi w sprzeczności z kredytem indeksowanym do obcej waluty, a tym samym narusza zasady swobody umów.

Przedsiębiorca z kredytem frankowym

Dlatego przedsiębiorca, który zdecydował się podpisać z bankiem umowę kredytową zawartą we frankach szwajcarskich może tak samo dochodzić swoich praw jak osoba prywatna. Tym bardziej, że w takim wypadku również doszło do naruszenia podstawowych zasad społecznych. Wspomniana uchwała Sądu Najwyższego staje się obecnie mocnym filarem, o który oprzeć się mogą przedsiębiorcy dochodzący przed sądem swoich praw w sprawie zawartych przez siebie umów kredytowych we frankach szwajcarskich.

Materiał promocyjny