Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Prąd zdrożeje nawet kilkadziesiąt procent

14.07.2022 11:00 | 11 komentarzy | 4 612 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Trzech sprzedawców - Tauron, Energa i Enea - złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę obowiązującej taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych.
11
Prąd zdrożeje nawet kilkadziesiąt procent
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W przyszłym roku spodziewamy się co najmniej kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen energii elektrycznej w zatwierdzanych taryfach. Ale trudno dziś przesądzić, jaki rząd wielkości będziemy ostatecznie mogli uznać za uzasadniony. Według naszych wyliczeń z maja br. wzrost kosztów wynikający z cen energii na rynku hurtowym wyniósł co najmniej 50 proc. Nie potrafię jednak powiedzieć, jakie będą ceny energii na rynku hurtowym w pozostałej części roku, a tym samym, czy ich wzrost spowoduje wzrost taryfy do poziomu np. 80 proc. - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Przyznał jednak, że te analizy są prowadzone przy założeniu braku jakiejkolwiek interwencji państwa na rynku. Mówiąc o interwencji, miał na myśli np. taką jak np. ta w przypadku gazu, czyli zamrożenie cen dla klienta końcowego. Zaznaczył, że nie wie jednak jakie są możliwości budżetu państwa.