Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy w Małopolsce kosztowała dotąd 350 mln zł

01.07.2022 11:30 | 7 komentarzy | 1 287 odsłona | Alicja Molenda
Dzisiejsze doniesienia z Odessy nie wróżą szybkiego końca wojny. W zbombardowanej części miasta i kurortu zginęło co najmniej 18 osób. Jak nasz region wspiiera ludzi, którzy w wielu wypdkach nie mają do czego wracać?
7
Pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy w Małopolsce kosztowała dotąd 350 mln zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– To już ponad 4 miesiące, gdy polski rząd realizuje złożony i wielowymiarowy system pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Obejmuje on zarówno zakwaterowanie, proces nadawania numerów PESEL, jak i szeroki wachlarz świadczeń. Tylko w Małopolsce z budżetu państwa i Funduszu Pomocy na wsparcie uchodźców przeznaczyliśmy już blisko 350 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z tej kwoty prawie 336 mln zł trafiło dotychczas do samorządów. Ponad 152 mln zł to kwota przekazana przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie starostom na zakwaterowanie systemowe. Z kolei prawie 132 mln zł poszło na konta gmin w ramach dofinansowania zakwaterowania w mieszkaniach prywatnych (tzw. 40 zł). Na pomoc w postaci wypłaty jednorazowego świadczenia 300 zł - prawie 33 mln zł, a świadczenia rodzinnego ponad 9,4 mln zł. Finansowane sa również posiłki doraźne (blisko 3,7 mln zł) oraz pomoc psychologiczna (ponad 230 tys. zł).

Od 13 marca w Małopolsce zostało nadanych 118 189 numerów PESEL. Dla porównania na koniec maja liczba ta wynosiła 114 351. Najwięcej numerów PESEL nadano w Krakowie (30 398), Krynicy-Zdroju (2496) oraz Skawinie (2253). Na realizację tego zadania poszło na konta samorządów blisko 4 mln zł.

– Bardzo dobrze układa się w Małopolsce nie tylko współpraca z samorządami, ale także z organizacjami pozarządowymi. W ramach 13 umów na kwotę blisko 1,9 mln zł realizowane są projekty mające na celu zarówno pomoc w codziennym funkcjonowaniu (zbiórki rzeczowe, zapewnienie wyżywienia), jak i adaptację w nowej rzeczywistości (wsparcie prawne czy informacyjne). Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę sztafetę pomocy – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.