Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Wakacje bez przeprawy na Wiśle

30.06.2022 17:00 | 1 komentarz | 2 386 odsłony | Łukasz Dulowski
Prom „Drogowiec", łączący powiat chrzanowski i wadowicki, nie będzie kursował od 1 lipca. Przerwa ma potrwać co najmniej kilka tygodni.
1
Wakacje bez przeprawy na Wiśle
Prom wiślany „Drogowiec"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z promu wiślanego, pływającego pomiędzy Podłężem (gmina Alwernia) a Miejscem (gmina Spytkowice) korzystają kierowcy, rowerzyści i piesi.

Teraz, żeby się przedostać na drugi brzeg królowej polskich rzek, trzeba się z Podłęża kierować na Kamień i Rusocice, następnie szosą wojewódzką 44, przez Ryczów, dojazd do Spytkowic. Nadkłada się kilkanaście kilometrów.

Starostwo Powiatowe w Wadowicach, właściciel promu, poinformowało, że jednostka musi przejść generalny przegląd oraz remont, a to zajmie kilka tygodni. Władze powiatu poinformują, kiedy „Drogowiec" znów będzie kursował.

Jednostka powstała w 1986 r. Według oficjalnych danych ma 15 metrów długości, jest szeroka na 6,5 metra i zabiera maksymalnie 17 ton ładunku oraz 12 pasażerów.


W 2010 r., podczas majowych powodzi, prom zatonął. Jego naprawa kosztowała wtedy 190 tys. zł. W 2017 r. wrócił na Wisłę po kolejnym remoncie.