Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Mieszkania będą drożeć

12.05.2022 16:00 | 0 komentarzy | 1 596 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Droższe mieszkania. Kredyty też. Problemy z wynajęciem jakiegoś lokum. Na sytuacji odbija się jeszcze wojna w Ukrainie. Jak w tej chwili wygląda rynek nieruchomości?
0
Mieszkania będą drożeć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Stopy procentowe poszły mocno w górę. W efekcie raty kredytów są znacznie wyższe, więc zdolność kredytowa Polaków zasadniczo zmalała. Jeśli pół roku temu kogoś było stać na kredyt w wysokości 400 tysięcy złotych, teraz stać go na zaledwie ok. 280 tysięcy złoty.

- To duża różnica. Dlatego też większa grupa osób patrzy obecnie na możliwość wynajęcia mieszkania - mówi Piotr Żuczkowski, pośrednik nieruchomości z WGN Chrzanów.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że choć ceny mieszkań rosną, to ich wartość już nie koniecznie.

- W ciągu ostatniego roku w Polsce średnio mieszkania zdrożały o 17 procent. Obecnie mamy inflację na poziomie 12 procent. Jeśli mieszkania będą drożały o np. 10 procent w skali roku przy inflacji 12 procent to będzie oznaczało, że tak naprawdę ich realna wartość maleje. Jeśli nie zaistnieją nadzwyczajne nowe okoliczności gospodarcze, to ceny pójdą w górę a wartość niekoniecznie - mówi pośrednik.

A kto kupuje mieszkania w Chrzanowie? O tym, a także o tym jak w tej chwili wygląda rynek nieruchomości w najnowszym, 19., "Przełomie" rozmawiamy z Piotrem Żuczkowskim, pośrednikiem nieruchomości z grupy WGN Chrzanów.

Gazeta dostępna w punktach sprzedaży a w wersji elektronicznej TUTAJ.