Nie masz konta? Zarejestruj się

Czyżówka

Niedzielny spacer: meandry Koziego Brodu

08.05.2022 11:00 | 1 komentarz | 6 067 odsłon | Łukasz Dulowski
Gdyby ktoś nam zawiązał oczy i zaprowadził w to miejsce, pomyślelibyście, że znaleźliście się w jakiejś dzikiej puszczy, a za chwilę przyjdzie do wodopoju stado jeleni. A tymczasem jesteśmy między Czyżówką a Płokami.
1
Niedzielny spacer: meandry Koziego Brodu
Meandrujący potok Kozi Bród na granicy Płok i Czyżówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Proponuję Wam około godzinny spacer lasem, częściowo wzdłuż potoku Kozi Bród.

Samochód zostawiamy przy drodze między Czyżówką a Płokami, gdzie przebiega nowa sieć energetyczna. Tutaj jezdnię przecina oznakowana na zielono ścieżka dydaktyczna. Idziemy nią na południe, prostym jak strzała duktem, który zaprowadzi nas nad pięknie meandrujący Kozi Bród. O tej porze roku zieleń jest tak soczysta, że nie można od niej oderwać wzroku.

Kozi Bród ma źródła na terenie sąsiednich Myślachowic. Obok Elektrowni Siersza został spiętrzony i w efekcie powstał tam zbiornik retencyjny. Ostatecznie potok wpada do Białej Przemszy w Jaworznie. Liczy nieco ponad 24 km.

Wróćmy do naszej trasy. Zieloną ścieżką dydaktyczną maszerujemy wzdłuż Koziego Brodu, w stronę Płok, mijamy resztki dawnej zapory. Docieramy do prostopadłej drogi. Skręcamy w lewo, za chwilę będziemy mieć widok na sanktuarium w Płokach. Obok wiszącej na drzewie kapliczki skręcamy jeszcze raz w lewo i za jakieś 10-15 minut jesteśmy w miejscu, skąd wyruszyliśmy.

MAPKA załączona w galerii.

CZYTAJ TEŻ: Kierunek na weekend: Dolina Żabnika