Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zbliża się koniec pandemii? Polska ma za dużo szczepionek. Druga dawka przypominająca dla seniorów

19.04.2022 09:03 | 0 komentarzy | 4 706 odsłony | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od środy, 20 kwietnia 2022 r. rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą osób, które ukończyły 80 lat. MZ rezygnuje z nowych dostaw preperatów i rozważa zakończenie stanu pandemii.
0
Zbliża się koniec pandemii? Polska ma za dużo szczepionek. Druga dawka przypominająca dla seniorów
Druga dawka przypominająca dla seniorów 80+
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koniec pandemii?

Minister zdrowia poinfomował, że być może jeszcze  kwietniu stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Prowadzone są analizy prawne, bo bardzo dużo przepisów zostało wprowadzonej w nawiązaniu do stanu epidemii.

Dla seniorów 80+

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od środy drugą dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19 mogą przyjąć osoby w wieku 80+, które  otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego oraz pierwszą dawkę przypominającą wykonaną preparatem mRNA przeciw COVID-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).

Przed podaniem drugiej dawki przypominającej należy zachować odstęp co najmniej 5. miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.

W szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA:

Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce (0,3 ml)
Spikevax (Moderna) w połowie dawki (50 µg - 0,25 ml).

Ważne informacje dodatkowe:

- na etapie wprowadzania danych do karty szczepień należy bezwzględnie przestrzegać zachowania procedury dla skierowań wystawionych dla dawki przypominającej,

- przed podaniem kolejnej dawki szczepionki należy bezwzględnie potwierdzić aktualny stan zaszczepienia pacjenta,

- nie dopuszcza się podania drugiej dawki przypominjącej w przypadku, gdy pierwsze szczepienie przypominające zostało wykonane szczepionką: Nuvaxovid (Novavax CZ a.s.) lub szczepionką COVID-19 Vaccine Jannsen,

- nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie,

Skierowanie na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium: wieku pacjenta (80+), zachowania odstępu (minimum 150 dni), przyjęcia dawki przypominającej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W  przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym oceniając: wiek pacjenta (80+), odstęp od ostatniego szczepienia (minimum 150 dni), oraz przyjęcie szczepionki mRNA (dawka pierwsza przypominająca).

Polska nie chce już zamówionych szczepionek
Poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" TVN24.

Dziennikarz przypomniał, że w Polsce w magazynach jest jeszcze 25 mln szczepionek, a w ramach kontraktów ma do nas przybyć kolejne 60-70 milionów.

- To jest rzeczywiście jeden z głównych problemów, jeżeli mówimy o pewnej sytuacji związanej z covidem. Na początku zaczęliśmy szczepionki przekazywać albo sprzedawać krajom, które nie miały dostępu w pierwszej kolejności do tych preparatów. Udało nam się oddać albo sprzedać blisko 30 mln szczepionek - zaznaczył szef resortu.

To jednak za mało. Ze względu na obecną sytuację w kraju, polscy przedstawiciele zwrócili się do producentów szczepionek i KE o większą elastyczność związaną z podpisami kontraktami.

- Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepień, że odmawiamy przyjmowania tych szczepień - zaznaczył minister. - W tej chwili odmawiamy również wykonywania płatności. Rzeczywiście konsekwencją tego będzie konflikt prawny - przyznał.

Niedzielski stwierdził, że "kontrakt ma tak specyficzną konstrukcję, że nie ma w nim wypowiedzenia wprost.