Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wytwarzanie ciepła i emisje pod ścisłą kontrolą

17.03.2022 14:00 | 0 komentarzy | 2 871 odsłony | red
Produkcja ciepła w Zakładzie Odzysku Energii w Chrzanowie, w którym zamiast węgla zostanie wykorzystany pre-RDF, odbywać się będzie przy zastosowaniu najnowszych technologii. Sprawdzone rozwiązania techniczne obejmą również proces oczyszczania spalin, a także ciągły monitoring emisji. Oznacza to mniejszą emisję zanieczyszczeń od obecnej w chrzanowskiej ciepłowni, wykorzystującej dziś jedynie węgiel do produkcji ciepła.
0
Wytwarzanie ciepła i emisje pod ścisłą kontrolą
Fot. Veolia Południe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szczegółowe informacje o maksymalnych, dopuszczonych prawem poziomach emisji dla planowanej instalacji zostały przedstawione w raporcie środowiskowym. Dla takich założeń przeprowadzono także analizę wpływu ZOE na środowisko, pomimo że realne emisje są wielokrotnie niższe.

Zgodnie z rygorystycznymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, ZOE muszą być wyposażone w wysokosprawne systemy oczyszczania spalin. Normy emisji dla instalacji wykorzystujących pre-RDF są bardziej rygorystyczne niż dla węgla czy biomasy i porównywalne do gazu.

Dopuszczalne stężenie emisji dioksyn dla takiej instalacji zgodnie z przepisami wynosi 0,1 ng/Nm3, a polskie doświadczenia wskazują, że realne emisje są dziesięciokrotnie niższe. Dla porównania - tradycyjny grill emituje jednorazowo 4,4 miliona razy więcej dioksyn na m3 dymu niż spalarnia w tej samej objętości spalin.

W Polsce można już dziś przekonać się, jak ta sytuacja wygląda w działających od kilku lat zakładach. Mieszkańcy Chrzanowa bez problemu mogą sprawdzić poziomy emisji w podobnych instalacjach na ich stronach internetowych.

W chrzanowskim ZOE prowadzony będzie stały monitoring parametrów technicznych instalacji. Nadzorowane będzie funkcjonowanie poszczególnych urządzeń i emisje. Aparatura kontrolna będzie podlegać rygorystycznym przeglądom okresowym i legalizacyjnym, a gdy zajdzie taka potrzeba - wymianie podzespołów i remontom. Przeglądy, remonty i konserwacja będą wykonywane zgodnie z harmonogramem, aby wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia nieplanowanych zatrzymań instalacji.

Przez cały czas w trybie online kontrolowane będą kluczowe wskaźniki i emisje: pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu, całkowitego węgla organicznego, fluorowodoru, chlorowodoru, tlenku węgla, rtęci czy amoniaku. Wyniki będą dostępne na stronie internetowej ZOE oraz tablicy informacyjnej usytuowanej w pobliżu zakładu.

Dioksyny i furany są zgodnie z prawem polskim i europejskim badane okresowo. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze - nie ma sprawdzonej i szeroko rozpowszechnionej technologii pozwalającej na ich ciągły pomiar, niemniej pośrednio wykorzystuje się do tego inne wskaźniki. Jak udowodniono w oparciu o wieloletnie badania, emisje te są ściśle związane z poziomem emisji CO i pyłów. Ich niski poziom oznacza niskie emisje dioksyn i furanów.

  • Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.chrzanow.energiaprzyszloscidlamiast.pl.
  • W przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem profilu na Facebooku Energia Przyszłości dla Chrzanowa.

 

SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW

Zapraszamy na spotkania informacyjne, podczas których będzie można uzyskać więcej informacji na temat ZOE w Chrzanowie, w tym również na temat działania instalacji i monitorowania emisji.

Punkty informacyjne będą czynne w godzinach 15.00-18.00 w dniach:

  • 21.03 - MOKSiR, ul. Broniewskiego 4, Chrzanów
  • 28.03 - Biblioteka, ul. Broniewskiego 10c, Chrzanów
  • 4.04 - siedziba spółki Veolia, ul. Pogorska 36

W trakcie spotkań prosimy o przestrzeganie aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

 

Materiał przygotowany przez Veolia Południe