Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Kolejki po paszporty. Ludzie czekają po kilka godzin, wielu odchodzi z kwitkiem

02.03.2022 20:00 | 55 komentarzy | 15 617 odsłon | Michał Koryczan
Wydział komunikacji i paszportów w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie od kilku dni przeżywa istne oblężenie.
55
Kolejki po paszporty. Ludzie czekają po kilka godzin, wielu odchodzi z kwitkiem
Ludzie czekają w chrzanowskim starostwie na złożenie wniosku o paszport
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dariusz Bogacz z Libiąża razem żoną przyjechał w środę złożyć wnioski o nowe paszporty, bo te dotychczasowe stracą wkrótce ważność.

- W ubiegłym tygodniu przyszedłem po wniosek, to było pusto. Nie spodziewałem się, że teraz będą takie kolejki. Przyjechaliśmy o 7:30. Udało nam się dostać, ale co najmniej pięć godzin trzeba poczekać na swoją kolej. Sporo ludzie odeszło jednak z kwitkiem, bo pani urzędniczka powiedziała, że nie obsłużą już więcej osób - mówi Dariusz Bogacz.

Jak się dowiedzieliśmy dzienny limit przyjmowanych wniosków wynosi 120. Jeśli ktoś pojawił się w starostwie już po godz. 11, nie miał szans na załatwienie sprawy paszportowej.

- Jesteśmy od 7:30, ale słyszeliśmy, że ludzie stali już w kolejce pod budynkiem od godziny piątej. Przyszliśmy złożyć wniosek o paszport dla córki, ze względu na planowany wyjazd wakacyjny. Sytuacja na Ukrainie zmobilizowała nas i przyspieszyła naszą decyzję - mówią Adrian i Marlena Drąg z Myślachowic.

Wydział komunikacji i paszportów w chrzanowskim starostwie od kilku dni przeżywa istne oblężenie. Podobnie jest zresztą w wielu innych urzędach paszportowych.

- Nie mamy pogłębionych analiz, jaki jest tego powód, a jedynie przypuszczenia. Po pierwsze od jakiegoś czasu nastąpiło zdecydowane poluzowanie obostrzeń w krajach zachodnich. W związku z tym najprawdopodobniej część ludzi zaczęła myśleć o wakacyjnych podróżach. Drugi powód może mieć związek właśnie z tym, co od kilku dni dzieje się w Ukrainie. Część osób składa więc wniosek o paszport na tak zwany wszelki wypadek - mówi Andrzej Uryga, starosta chrzanowski.

Jak dodaje, kolejki wynikają przede wszystkim stąd, że nie ma wcześniejszych zapisów internetowych na konkretną godzinę.

- Pomimo sugestii z naszej strony, nie było woli ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, aby wprowadzić takie zapisy i uniknąć kolejek - mówi Andrzej Uryga.

Internetowa rezerwacja przyjęć w sprawach paszportowych możliwa jest natomiast w Oddziale Paszportowym w Krakowie. Jak sprawdziliśmy, najbliższy możliwy termin to 25 kwietnia.


Przeczytaj również:

PKM Jaworzno testuje autobus wodorowy

„Putin ch...j" na samochodzie jadącym przez Chrzanów

Kolejarze mieli zatrzymać pociągi. Strajk został jednak zawieszony

Kluby sportowe organizują bezpłatne zajęcia dla młodych zawodników z Ukrainy

Zmienił się cennik w skansenie w Wygiełzowie. Kto teraz zapłaci więcej?

Droższa podróż autobusem ZKKM Chrzanów. Ile zapłacimy za bilet?