Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Stacja Muzeum w Warszawie chce zabrać lokomotywę z Chrzanowa

27.01.2022 15:00 | 32 komentarze | 5 003 odsłon | Łukasz Dulowski
Przynajmniej taki jest plan, o którym czytamy w piśmie przesłanym do chrzanowskiego Muzeum, które nieformalnie opiekuje się fablokowskim parowozem.
32
Stacja Muzeum w Warszawie chce zabrać lokomotywę z Chrzanowa
Lokomotywa Ty42 przed chrzanowskim Fablokiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Chodzi o lokomotywę stojącą przy Fabrycznej, przed zabudowaniami Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce. Stanowi własność warszawskiej Stacji Muzeum.

Do tej placówki Kamil Bogusz, dyrektor chrzanowskiego Muzeum, wysłał pismo z ogólnym zapytaniem, co dalej z tym zabytkiem.

- Nie jest on ani nasz, ani gminy, nie mamy na niego umowy wypożyczenia, jak w przypadku Rysia na placu Tysiąclecia. Chcieliśmy jakoś usankcjonować stan prawny tego eksponatu. Dostałem odpowiedź ze Stacji Muzeum, że zamierzają zabrać tę lokomotywę, ale na razie nie mają na to pieniędzy - relacjonuje Kamil Bogusz.

Dodaje, że ani gminy, ani Muzeum nie byłoby raczej stać na kupno tego parowozu i jego remont.


Parowozy Ty42 - takie, jak opisany - były produkowane m.in. w chrzanowskim Fabloku, w oparciu o pozostawioną przez Niemców dokumentację, gotowe części i podzespoły lokomotyw serii Ty2. Znane były także jako niemiecka lokomotywa wojenna Kriegslokomotive. Od 1945 r. do końca eksploatacji trakcji parowej była to najliczniejsza seria parowozów użytkowanych w Polsce.