Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czym dziś jest zagłada zaplanowana i rozpoczęta w 1942 r. przez nazistowskie Niemcy?

25.01.2022 16:00 | 0 komentarzy | 4 918 odsłony | Tadeusz Jachnicki
27 stycznia przypada 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenu.
0
Czym dziś jest zagłada zaplanowana i rozpoczęta w 1942 r. przez nazistowskie Niemcy?
Judenrampe FOT. Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- Czym dziś dla nas jest zagłada zaplanowana i rozpoczęta w 1942 r. przez nazistowskie Niemcy? To przede wszystkim pamięć o ofiarach. Niemcy zaplanowali holocaust i ludobójstwo podbitych narodów z bardzo dużą dokładnością. Chcieli, by po ludziach nic nie zostało, żeby zostali wymazani z pamięci. Dziś pozostały po nich przedmioty, które mówią za nich - przypomina Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Stąd Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau 27 stycznia zaprezentuje oryginalne sienniki, materace z łóżek (których częściowe wypełnienie to ludzkie włosy), puszki po ziemi okrzemkowej z gazem cyklonem B, szamoty z pieców krematoryjnych, części grac do obsługi pieców i metalowe zworniki z samej konstrukcji pieców.

Przedmioty te będzie można zobaczyć 27 stycznia, w godz. 10.00-12.00 w budynku kwaterowania więźniarek Karnego Komanda Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy w Brzeszczach k. Oświęcimia.

Dodatkowo fundacja przygotowała krótki film, w którym prezentuje i omawia problematykę zagłady poprzez opowieść o przedmiotach obozowych, będących w zbiorach pod jej opieką.

 

Upamiętnienie ofiar odbędzie się w dwóch miejscach pamięci, którymi opiekuje się fundacja: Judenrampe w Brzezince oraz przed budynkiem kwaterowania więźniarek Karnego Komanda Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy w Brzeszczach k. Oświęcimia.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau została powołana w 2013 r. w celu ratowania przedmiotów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz - Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.


PREZENTACJA ORYGINALNYCH PRZEDMIOTÓW OBOZOWYCH ZWIĄZANYCH Z ZAGŁADĄ W KL AUSCHWITZ:
10.00-12.00 - budynek kwaterowania więźniarek Karnego Komanda Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy
Brzeszcze k. Oświęcimia, ul. Bór 67

UPAMIĘTNIENIE:
10.00 - 12.00 - zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed budynkiem kwaterowania więźniarek Karnego Komanda Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy (Brzeszcze k. Oświęcimia, ul. Bór 67)
13.00-13.15 - zapalenie zniczy na torach przy Judenrampe (Brzezinka ul. Piwniczna)