Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Finansowe rozbieżności w przetargu ZKKM Chrzanów

10.01.2022 12:00 | 1 komentarz | 6 818 odsłon | Michał Koryczan
Związek komunikacyjny Chrzanowa, Libiąża i Trzebini wciąż nie ogłosił przetargu na obsługę części linii autobusowych. Dlaczego?
1
Finansowe rozbieżności w przetargu ZKKM Chrzanów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku Związek Komunalny "Komunikacja Międzygminna" w Chrzanowie podpisał z Transgórem nową umowę na obsługę większości linii autobusowych (linie nr: 3, 9, 10, 15, 30, 31, 32a, 32b, 35, 41, 42 oraz część kursów na linii 17a). Ma obowiązywać dziesięć lat. Związek Chrzanowa, Trzebini i Libiąża - zapłaci za usługę prawie 115 mln zł.

W przypadku pozostałych linii (A, B, La, Lb, Lc, P, 8, 17a, 17b, 25, 29, 38 oraz część kursów na liniach 15 i 32a), ze względu na trudną sytuację finansową, ZKKM nie ogłosił przetargu, tylko przedłużył umowy z obecnymi operatorami do końca lutego 2022 r.
Przetarg miał być ogłoszony najpóźniej w grudniu zeszłego roku. Tak się jednak nie stało.

- Wobec docierających informacji o galopujących cenach pojawiły się obawy, że wymagania przetargowe, jakie mieliśmy zamiar postawić, spowodują mocny wzrost stawki. Tymczasem dostajemy sygnały, że gminy przewidują niższe wpłaty, niż oczekuje ZKKM. Dlatego pracujemy nad optymalizacją wymagań przetargowych - mówi Marek Dyszy, szef ZKKM .

Przypomnijmy, że przymiarki związku były takie, żeby tabor został częściowo odnowiony oraz aby w autobusach były zamontowane biletomaty, których ceny poszły wyraźnie w górę.

Umowa ze zwycięzcą przetargu ma być zawarta na cztery lata. Ma to być taki okres przejściowy. W tym czasie powinno się rozstrzygnąć, czy gminy lub ZKKM pozyskają dofinansowanie do zakupu nowych autobusów, np. elektrycznych lub wodorowych, oraz powstanie odpowiedniej infrastruktury do ładowania autobusów.

Potem byłby ogłoszony przetarg na obsługę zakupionych autobusów. Gdyby taki scenariusz się nie spełnił, to wyłoniony w przetargu operator miałby zostać zobowiązany do pozyskania funduszy na zakup pojazdów zeroemisyjnych.

 

Przeczytaj również:

Ferie zimowe w Babicach. Sprawdź, co przygotował ośrodek kultury

Silny wstrząs w niedzielne popołudnie: książki pospadały z półek

Robert Lewandowski i Piotr Zieliński wyceniani najwyżej. A ile jest wart piłkarz z Libiąża?

Ktoś uszkodził auto na ulicy Fabrycznej w Trzebini

OPINIA. Zamek Lipowiec czeka na lobbing

Co 10. test na COVID-19 wykonany w powiecie chrzanowskim dał pozytywny wynik (RAPORT)