Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Instytut górnictwa wskaże co zrobić z chrzanowskim odpadem ściekowym

29.11.2021 14:00 | 0 komentarzy | 3 404 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Wodociągi zleciły opracowanie kompleksowej koncepcji.
0
Instytut górnictwa wskaże co zrobić z chrzanowskim odpadem ściekowym
Fot. Wodociągi Chrzanowskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Osad ściekowy powstaje w każdej oczyszczalni ścieków. Jego zagospodarowanie jest kosztowne. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie w rolnictwie. Chrzanowski się jednak do tego nie nadaje. Ostatecznie  zagospodarowaniem osadu zajmuje się firma dzierżawiąca kompostownię do wodociągów przy Powstańców Styczniowych w Chrzanowie.

- Końcowe zagospodarowanie osadów ściekowych jest bardzo kosztowne, a zmieniające się w tym obszarze przepisy coraz częściej wymuszają zastosowanie bardziej skutecznych i proekologicznych metod - tłumaczy dyrektor ds. technicznych Wodociągów Chrzanowskich Szymon Wyrwik.

Dlatego Wodociągi Chrzanowskie zleciły Głównemu Instytutowi Górnictwa opracowanie kompleksowej koncepcji. Ma ona odpowiedzieć na pytanie jaką metodę należałoby w przyszłości zastosować, mając na uwadze wymagania przepisów, aspekt ekonomiczny oraz lokalizacyjny. Obecnie dostępne metody oferują kilka rozwiązań - od suszenia osadów, poprzez ich spalanie lub produkcję biowęgla, aż do produkcji uszlachetniaczy do gleby, czy nawozów azotowo-fosforowych dla rolnictwa.

Zgodnie z zawartą umową koncepcja zostanie opracowana do końca br. Ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.