Nie masz konta? Zarejestruj się

Olkusz

Rabsztyn. Zabytek zadbany. Laur dla gminy Olkusz w kategorii specjalnej

22.11.2021 22:05 | 6 komentarzy | 2 268 odsłony | Alicja Molenda
MKiDN nagrodził opiekunów zabytków w Polsce. W kategorii właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem triumfował zespół pałacowy w Łańcucie i i trwała riuna zamku Rabsztyn.
6
Rabsztyn. Zabytek zadbany. Laur dla gminy Olkusz w kategorii specjalnej
Zamek w Rabsztynie. Fot. Robert Wall 2020
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Laur w konkursie MKiDN przyznany został Gminie Olkusz za prowadzone od ponad 20 lat kompleksowe działania utrwalające zagrożone ruiny zamku. Prace wykonywane były zgodnie z Kartą ochrony historycznych ruin Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (PKN ICOMOS), wraz z pełnym zakresem badań archeologicznych i architektonicznych. Zastosowane rozwiązania pozwoliły zabezpieczyć i wyeksponować najcenniejsze odkryte relikty gotyckie i renesansowe oraz przedstawić w czytelny sposób zarówno historię zamku, jak i kolejne fazy działań konserwatorskich.

Zabytki zadbane można zobaczyć TUTAJ

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków , którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.
Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku.
O miano laureatów i wyróżnionych  ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i  konsekwentnie prowadzą działania - badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa
W 2021 r. do konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw.
W tegorocznej edycji konkursu Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach.