Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

08.09.2021 11:28 | 0 komentarzy | 1 398 odsłona | red

Materiał promocyjny

Wybór dalszej drogi kształcenia po szkole średniej jest bardzo trudną decyzją, która ma wpływ na naszą przyszłość. Dawniej panowało przekonanie, iż jedynie studia mogą zapewnić dobrze płatną pracę, a podjęcie nauki w szkole policealnej było pewnego rodzaju ostatecznością. Obecnie jednak sposób myślenia na ten temat uległ zmianie o 180 stopni i coraz więcej młodych ludzi, kierując się zmianami i zapotrzebowaniem na rynku pracy, decyduje się na dalszą edukację w szkole policealnej. Co warto wybrać po szkole średniej? Dla kogo są szkoły policealne i jakie wykształcenie gwarantują? Jakie są wady i zalety takiej decyzji? Jeśli dalej się zastanawiasz, ten artykuł może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości – czytaj dalej!
0
Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Studia – czy warto?

Większość młodych ludzi jako ścieżkę dalszej edukacji wybierało studia. Faktem jest, iż gwarantują one wykształcenie wyższe oraz dyplom, jednak obecnie stosunkowo łatwo je uzyskać, a więc na rynku pracy nie brakuje poszukujących zatrudnienia magistrów. Szczególnie absolwenci popularnych kierunków mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, ponieważ liczba miejsc jest znacznie mniejsza, niż ilość kandydatów. Są jednak kierunki, takie jak np. astronomia, które wciąż się rozwijają, a liczba osób posiadających odpowiednie wykształcenie na takie stanowiska wciąż jest niewystarczająca. Zatem wybór studiów nie jest decyzją, którą można podjąć na ślepo. Warto najpierw dokładnie przyjrzeć się rynkowi pracy i zapotrzebowaniu na pracowników z wykształceniem wyższym, gdyż nie zawsze warto się o nie starać.

 

Szkoła policealna – dla kogo, jakie daje wykształcenie i czy warto?

Jeśli jednak zdecydujemy się nie podejmować nauki na studiach, jakie mamy inne możliwości? Otóż coraz więcej absolwentów szkół średnich decyduje się na dalszą naukę w szkołach policealnych. Opinia na ich temat uległa całkowitej przemianie i nie są już one brane pod uwagę jako ostatnia deska ratunku w momencie niedostania się na wymarzone studia. Obecnie tego rodzaju placówki dają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, cennych podczas aplikowania na dane stanowisko lub uzupełnienia swojego wykształcenia, gdy już podjęło się pracę w danym zawodzie.

Tym, co wyróżnia szkołę policealną w porównaniu ze studiami, jest fakt, iż program trwa krócej, a po ich ukończeniu zyskuje się określony zawód np. technik farmacji. Rekrutacja również jest znacznie łatwiejsza, ponieważ nie ma konieczności posiadania matury, a jedynie świadectwo ukończenia liceum. Edukacja kończy się zaliczeniem państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje, który jest gwarancją posiadania wiedzy potrzebnej do podjęcia pracy na danym stanowisku.

Jednak zasób zdobytej wiedzy będzie znacznie mniejszy w porównaniu z tym po studiach, z powodu znacznie krótszego czasu nauki, a ponadto można uzyskać tytuł technika. Jednak szkoły policealne skupiają się głównie na przekazaniu wiedzy praktycznej, a więc dla osób ukierunkowanych na dany zawód będzie to doskonały sposób na zdobycie potrzebnych umiejętności w krótkim czasie.

Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane, co chcą dalej robić i mają problem z podjęciem decyzji, jaki kierunek studiów wybrać. Pozwala to zyskać więcej czasu na podjęcie decyzji, jednocześnie go nie marnując. Szkoła policealna jest też dobrym rozwiązaniem dla osób na studiach, które chcą zmienić ścieżkę kariery lub po prostu zyskać nowe możliwości. Można dzięki temu uzupełnić informacje zdobyte na studiach o praktyczną wiedzę, dzięki czemu można wyróżnić się wśród innych absolwentów. Będąc już na studiach, nie warto rezygnować z nich pochopnie, gdyż dyplom licencjata/inżyniera/magistra to duża różnica i może kiedyś się przydać.

Sprawdź: ZJEWM w Krakowie

Zalety szkoły policealnej

Wśród niezaprzeczalnych zalet szkół policealnych jest szybkość kształcenia. Można zdobyć kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu w zaledwie 4 semestry, kiedy nauka na studiach trwa 3-5 lat. Ponadto zyskuje się określony zawód i dyplom technika. Edukację w szkole policealnej kończą egzaminy państwowe, będące potwierdzeniem posiadania określonej wiedzy, co jest cenne dla pracodawców. Kolejną zaletą jest sposób rekrutacji, ponieważ do podjęcia nauki nie trzeba mieć zdanej matury.

Szkoły policealne – wady

Jak wszystko tego typu placówki mają również swoje wady. Główną z nich jest różnica w poziomie nauczania w porównaniu ze studiami, gdyż nie da się przerobić takiego samego materiału w tak krótkim czasie. Ponadto po szkole policealnej można mieć jedynie wykształcenie średnie, chyba że zdajemy egzamin zawodowy, potwierdzający kwalifikacje to wówczas otrzymujemy tytuł technika bądź specjalisty.

 

Podsumowanie

Kończąc szkołę średnią, stajemy przed decyzją, która ma wpływ na nasze dalsze życie. Dylematem jest wybór pomiędzy studiami a szkołą policealną. Przyglądając się rynkowi pracy, można zauważyć, iż nie ma już tak dużego zapotrzebowania na wykształcenie wyższe, a bardziej zwraca się uwagę na praktyczne umiejętności i wiedzę w danej dziedzinie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się szkoły policealne i warto wziąć pod uwagę tę opcję.

Materiał promocyjny