Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Street workout - co to jest?

05.08.2021 16:06 | 0 komentarzy | 545 odsłon | red

Materiał promocyjny

Obecnie, konieczność dbania o odpowiedni poziom tężyzny fizycznej jest propagowana między innymi za pośrednictwem takich środków masowego przekazu, jak internet, telewizja czy radio. Z drugiej strony, pandemia koronawirusa znacznie utrudniła możliwość uprawiania ćwiczeń fizycznych np. w siłowni. Nie oznacza to jednak, że dbanie o własne ciało i kondycję stało się niemożliwe. Wręcz przeciwnie – coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przez wielu ludzi zainteresowanym utrzymaniem dobrej formy jest street workout.
0
Street workout - co to jest?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest street workout?

Określenie „street workout” wywodzi się z języka angielskiego i oznacza „uliczny trening”. Taka też jest istota tego pojęcia – street workout oznacza wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne, do przeprowadzania których wykorzystywane są elementy infrastruktury miejskiej lub specjalnie przeznaczone do tego strefy ćwiczeń. O stale rosnącej popularności treningu ulicznego jako sposobu na dbanie o tężyznę fizyczną świadczy akt, że od 2011 roku odbywają się światowe mistrzostwa – Street Workout World Championship. Także w Polsce istnieje obecnie wiele grup lokalnych, których celem jest grupowy street workout.

Najczęściej wykonywanymi rodzajami ćwiczeń w ramach street workout są ćwiczenia opierające się o kalistenikę – oznacza to, że trening uliczny to przede wszystkim:

  • pompki,
  • dipy,
  • podciągnięcia.

Często wśród zwolenników treningu ulicznego można spotkać także osoby wykonujące takie ćwiczenia, jak np. back lever, front lever czy planche.

Street workout – krótka historia

Choć trudno to sobie wyobrazić, to z aktywnością, która przypomina pierwotną wersję street workout, można spotkać już w źródłach dotyczących antycznej Grecji, której mieszkańcy powszechnie dbali o tężyznę fizyczną (oczywiście, starożytni Grecy nie znali takiego określenia, jak street workout ). Następnie, trening uliczny był popularny m.in. w Rosji i pozostałych krajach leżących w Europie Wschodniej (zwłaszcza wśród uboższych warstw społeczeństwa), a także w Stanach Zjednoczonych.

Taka forma treningów rozpowszechniła się w ostatnich latach nie tylko w wyniku rozwoju pandemii koronawirusa i wprowadzenia związanych z nimi lockdown’ów (w wyniku ograniczeń ucierpiały m.in. siłownie oraz fitness cluby), lecz także dzięki rozwojowi internetu mobilnego oraz nowoczesnych technologii. Wielu ludzi uprawiających ćwiczenia typu street workout zaczęło dzielić się swoimi osiągnięciami w sieci, zachęcając tym samym znajomych do włączenia się do treningu ulicznego.

Korzyści związane z uprawianiem street workout’u

Swoją popularność street workout zdobył m.in. dzięki temu, że z wykonywaniem tej formy aktywności fizycznej związane są liczne zalety, takie jak m.in. oszczędność kosztów – do tego, by wykonywać trening uliczny, potrzebne jest tak naprawdę jedynie sportowe ubranie, odrobina wolnego czasu oraz zapał.

Oczywiście, oszczędność kosztów to jeszcze nie wszystko. Ważne jest także to, że uprawianie ćwiczeń wchodzących w skład treningu ulicznego pozwala na wszechstronny rozwój. Przede wszystkim, street workout zapewnia rozwój umiejętności motorycznych, tj. związanych ze sprawnością poruszania się (jest to możliwe do osiągnięcia dzięki wykonywaniu ćwiczeń charakterystycznych dla kalisteniki, np. pompek, brzuszków, mostków itd.). Dzięki treningowi ulicznemu możliwe jest doskonalenie koordynacji, szybkości poruszania się oraz zwinności.

Z kolei ćwiczenia lekkoatletyczne umożliwią poprawę ćwiczącego w zakresie estetyki sylwetki ciała, zwiększania siły, a w niektórych przypadkach mogą być elementem procesu rehabilitacji.

Warto przy tym zauważyć, że street workout może być zarówno jedyną formą aktywności fizycznej, jak i stanowić cenne uzupełnienie innych sportów.

Street workout - podsumowanie

W dwudziestym pierwszym stuleciu kultura fizyczna, której elementem jest trening uliczny, stała się znacznie popularniejsza niż miało to miejsce w wieku ubiegłym. Popularność treningu ulicznego, który jest z jednej strony formą dbałości o dobrą formę fizyczną, z drugiej zaś to kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu, wzrasta szczególnie mocno w okresie rozwoju pandemii koronawirusa na świecie, aczkolwiek także w poprzednich latach można było spotkać wiele osób wykonujących street workout. Chcesz zobaczyć, jak wygląda street workout w rzeczywistości? To nic trudnego: wystarczy wyjść na spacer np. do znajdującego się w okolicy parku lub placu zabaw, by po krótkim czasie ujrzeć osoby (czasem bardzo dojrzałe wiekowo!), które z zapałem wykonują ćwiczenia fizyczne na wolnym powietrzu.

Partnerem artykułu jest firma K-Sport Polska

Materiał promocyjny