Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jaworzno dopłaca mieszkańcom do przyłączy kanalizacyjnych. W Chrzanowie, Libiążu i Trzebini dotacji brak

03.08.2021 07:34 | 8 komentarzy | 5 094 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Około 1300 budynków w gminach członkowskich chrzanowskiego związku gospodarki komunalnej leży w zasięgu sieci kanalizacyjnej,  ale się do niej nie podpięło. Połowa z nich znajduje się w odległości nie większej niż 20 metrów. W czym tkwi problem?
8
Jaworzno dopłaca mieszkańcom do przyłączy kanalizacyjnych. W Chrzanowie, Libiążu i Trzebini dotacji brak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla niektórych przeszkodą są koszty przyłączenia się do sieci. Położenie 1 metra rury wynosi średnio od 150 do 300 zł. Mieszkańcy, odpowiadając na pisemne przypomnienia o obowiązku podłączenia się do sieci słane przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna, pytają więc o możliwość uzyskania dotacji na przyłącze. Niektórzy z nich zwracają uwagę, że w sąsiednim Jaworznie system dopłat obowiązuje od kilku lat.

Jaworznickie władze uruchomiły bowiem specjalną dotację dla swoich mieszkańców. Dzięki niej każdy, który zdecyduje podłączyć swoje gospodarstwo domowe do sieci kanalizacyjnej, może uzyskać dofinansowanie 50% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 2 000 złotych.

Po licznych sygnałach od mieszkańców Chrzanowa, Libiąża i Trzebini związek gospodarki komunalnej wystąpił do gmin z pytaniem, czy możliwe byłyby dopłaty do przyłączy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że władze Trzebini i Libiąża nie przewidują tego rodzaju dofinansowania w najbliższych latach. Chrzanów również takich dotacji nie wypłaca, ale być może wprowadzi je w przyszłości.

- Z uwagi na wysoki koszt wykonania przyłącza i trudną sytuację finansową, w jakiej znajdują się często mieszkańcy naszej gminy, nie wykluczam takiej możliwości w przyszłości - odpowiedział Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Zaznaczył, że wymaga to wcześniejszego zabezpieczenia puli pieniędzy na ten cel i podjęcia uchwały przez radę miejską.