Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Niezwykłe fakty o substancjach żywicznych

30.07.2021 12:09 | 0 komentarzy | 595 odsłon | red

Materiał promocyjny

Przyroda od tysięcy lat udziela ludziom wielu cennych wskazówek na temat tego, jak prawidłowo ulepszać rzeczywistość, jak zmieniać nie niszcząc niczego. Zaskakującą w swoim pozytywnym działaniu, naturalną substancją jest żywica. Substancja ta znalazła liczne zastosowania i udało się ją odtworzyć naukowcom przy użyciu nieorganicznych związków.
0
Niezwykłe fakty o substancjach żywicznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żywica w naturze stanowi zaskakującą ożywczą substancję, dzięki której trwale zasklepiają się różnorodne zewnętrzne uszkodzenia drzew oraz substancją umożliwiającą szybką regenerację rośliny. Dzieje się tak, ponieważ żywice są świetnie skomponowaną mieszaniną nierozpuszczalnych w wodzie nielotnych związków organicznych. To terpenoidy, czyli kwasy żywiczne i towarzyszące im związki fenolowe.

W początkowej fazie regeneracji roślina wydziela powoli, ale konsekwentnie żywicę pod postacią gęstej, lepkiej substancji. Po określonym czasie wydzielina nabiera innego koloru i innych, istotnych właściwości dla drzewa. Substancja leczy rany!

W świecie przyrody można spotkać najróżniejsze żywice, a w ciągu mijających wieków zdecydowanie uległ zmianie unikalny skład chemiczny substancji wydzielanej przez ciągle te same rośliny. Jest to sposób, dzięki któremu świat flory dostosowuje się do zmian klimatycznych oraz jest sposobem reagowania na istniejące nowe zagrożenie ze strony innych form życia. Po wielu wiekach żywica przekształciła się w doskonale nam znany bursztyn bałtycki, zachwycający po dziś dzień, a będący przecież przetrwałą do teraz żywicą kopalną. Warto pamiętać, że ciągle nie odkryto drzewa macierzystego dla żywicy będącej dzisiaj bursztynem. Drzewo to miało rosnąć na istniejącym przed milionami lat lądzie o nazwie Fennoskandia.

Niezwykła umiejętność połączenia dowolnych elementów, ponadprzeciętna elastyczność oraz jednoczesna twardość naturalnego tworu świata flory wzbudza uwagę naukowców od wieków. Nic dziwnego, że żywica znalazła zainteresowanie przemysłu farmaceutycznego oraz przemysłu kosmetycznego. Już wiele lat temu ożywcza substancja znalazła swoje zastosowanie i miejsce w składzie produktów przeznaczonych do poprawy naszego zdrowia, samopoczucia, ale również wyglądu włosów czy skóry.

Niezwykłe cechy roślinnej wydzieliny stały się inspiracją do wykreowania syntetycznego surowca, którego zadaniem jest powielić właściwości naturalnej substancji. W ten sposób wynalazcy odkryli żywice syntetyczne. I co więcej, twory te mogą posiadać najróżniejsze cechy, ze względu na pełnione przez siebie funkcje. Popularną grupą są więc obecnie żywice silikonowe, powszechnie używane zarówno jako guma, czy kit uszczelniający, ale też jako ważny składnik farb i olejów. W chirurgii kosmetycznej silikon znalazł zastosowanie pod postacią hydrożeli, implantów piersi i ust czy nawet plastrów do gojenia się blizn.

Nic więc dziwnego w fakcie, że łączenie różnych elementów, elastyczność, przy jednoczesnej twardości charakteryzujące żywice zwróciły uwagę branży budowlanej. Żywice syntetyczne stanowią doskonałą warstwę zabezpieczającą różnego typu powierzchnie poziome, dlatego doskonale sprawdzają się pod postacią warstwy wierzchniej posadzkowej. Innowacyjne systemy podłogowe oparte o żywice poliuretanowe i żywice epoksydowe oferuje marka Weber.

Podłogi z żywic cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Powłoki oparte o żywiczne rozwiązania syntetyczne spotykamy w obiektach przemysłowych, komercyjnych i w prywatnych domach. Takie podłogi charakteryzuje odporność chemiczna, trwałość, są łatwe do utrzymania w czystości i dostępne w licznych barwach wykończeniowych.

Materiał promocyjny