Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Czyste powietrze. Ranking Polskiego Alarmu Smogowego, NFOŚ i BŚ

29.06.2021 23:09 | 0 komentarzy | 2 514 odsłony | Alicja Molenda
Gminom powiatu chrzanowskiego daleko do czołówki w tym zestawieniu. Pokazuje ono liczbę składanych przez mieszkańców wniosków na wymianę kopciuchów i docieplanie domów.
0
Czyste powietrze. Ranking Polskiego Alarmu Smogowego, NFOŚ i BŚ
Ulotka programu Czyste powietrze gov.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ranking powstał na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych w I kwartale 2021 przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ma je motywować do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów. Aktywność ta od 1 kwietnia br. do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW.

Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 mln zł. Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy “Czystym powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej  Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie (150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku). Gminy powiatu chrzanowskiego takich porozumień jeszcze nie zawarły.

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie opublikowany z początkiem września.

Docelowo ranking ma się opierać o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która ma  gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach. 

Program "Czyste powietrze", którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w 3 mln budynków jednorodzinnych. Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 mln domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Oto  miejsca gmin powiatu chrzanowskiego w opublikownym dziś rankingu:

(O pozycji gminy decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych).

Alwernia  miejsce   1554.    13 wniosków

Babice      miejsce   1915.     7 wniosków

Chrzanów miejsce  1411.     26 wniosków

Libiąż        miejsce    506.     33 wnioski

Trzebinia   miejsce    780.      46 wniosków

dla porównania: Jaworzno miejsce 50., 195 wniosków

Więcej o programie TUTAJ