Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kończy się czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

28.06.2021 16:00 | 0 komentarzy | 2 522 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. i możliwość pięciokrotnego otrzymania postojowego - to założenia najnowszej tarczy antykryzysowej.
0
Kończy się czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek
Wnioski składamy tylko elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wnioski składamy tylko elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Termin na przesłanie dokumentu mija 30 czerwca 2021 roku.

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy i kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Zgodnie z najnowszą tarczą antykryzysową o pomoc mogą starać się przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 r. i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD, które wskazano w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy mogą otrzymać (w zależności od branży) zwolnienie ze składek odpowiednio za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień 2021 r., jeżeli spełnią wymagane warunki.

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą także otrzymać świadczenie postojowe od jednego do pięciu razy, przy czym liczba świadczeń jest pomniejszana o te już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które miały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego albo z lutego 2020 r. albo z września 2020 roku. Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 r., czyli okresu sprzed pandemii.