Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak działa faktoring? Kto może być stroną umowy faktoringowej?

24.06.2021 12:35 | 0 komentarzy | 662 odsłony | red

Materiał promocyjny

Poszukując finansowania dla prowadzonego biznesu, przedsiębiorcy mogą dziś sięgać nie tylko po dotacje, dofinansowania, kredyty czy leasing, lecz także po faktoring, który z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. W jaki sposób można wykorzystać faktoring do finansowania biznesu? Do kogo adresowane są usługi faktoringowe?
0
Jak działa faktoring? Kto może być stroną umowy faktoringowej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wokół faktoringu narosło wiele legend – mówiących między innymi, że jest drogi, zarezerwowany wyłącznie dla dużych firm i mało elastyczny. Oferty firm faktoringowych udowadniają, że nie jest to prawdą.

Faktoring jako źródło finansowania biznesu

Faktoring jest usługą finansową, która wielu przedsiębiorcom wciąż jest mało znana. Tymczasem warta jest uwagi każdego, kto wystawia faktury z odroczonym terminem płatności i miewa problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Idea jest bardzo prosta – firma faktoringowa odkupuje nieprzeterminowaną fakturę z odroczonym terminem płatności od przedsiębiorcy, dzięki czemu ten odzyskuje środki zamrożone na fakturze i może je przeznaczyć na dowolny cel. Nie tylko na uregulowanie bieżących zobowiązań, lecz także na inwestycje czy własne zakupy.

Stronami umowy faktoringowej są: przedsiębiorca, który zainteresowany jest sprzedażą faktury, oraz firma faktoringowa, która wyraża chęć jej odkupienia. W transakcję zaangażowany jest również pośrednio kontrahent. Kto to jest kontrahent? Partner w interesach przedsiębiorcy – firma, której wystawił on fakturę i którą to fakturę planuje teraz sprzedać firmie faktoringowej.

W faktoringu jawnym kontrahent jest od samego początku poinformowany o sprzedaży faktury i finalnie rozlicza się on z firmą faktoringową – tj. otrzymuje od niej numer rachunku bankowego, na który powinien przelać środki w terminie widocznym na fakturze. Faktoring cichy pozwala natomiast ukryć fakt sprzedaży faktury przed kontrahentem. Rozlicza się on w jego przypadku z wystawcą faktury, a ten po otrzymaniu płatności przekazuje środki faktorowi.

Dlaczego warto korzystać z usług faktoringowych?

Faktoring to przede wszystkim szybki i wygodny sposób odzyskania środków zamrożonych na fakturach. Pozwala również na fachową weryfikację kontrahentów oraz ich skuteczne dyscyplinowanie – kontakt ze strony firmy faktoringowej oraz delikatne formy motywowania do terminowej spłaty co do zasady korzystnie przekładają się na terminowy spływ należności. Plusem faktoringu jest również to, że w przeciwieństwie do kredytu nie wymaga on dokumentowania zdolności kredytowej czy ustanawiania zabezpieczenia na majątku firmy. Dużo szybsza jest również procedura wnioskowania i rozpatrywania wniosku – często można ją przeprowadzić w 100% online.

Ile kosztuje faktoring?

Ceny usług faktoringowych przez wielu przedsiębiorców postrzegane są jako bardzo wysokie, tymczasem koszt sfinansowania 100 zł na 30 dni zaczyna się już od 1,99 zł. Wiele zależy jednak od rodzaju faktoringu, z którego będziemy chcieli skorzystać – faktoring cichy czy ekspresowy są odpowiednio droższe. Warto w tym miejscu dodać, że faktoring można wrzucić w koszty działalności i w ten sposób zredukować finalny koszt usługi. Wszelkie usługi dodatkowe, jak na przykład usługi windykacyjne, płatne są dodatkowo, a ich koszt na ogół ustalany indywidualnie.

Materiał promocyjny