Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Fioletowy hibiskus

15.05.2021 11:00 | 0 komentarzy | 1 451 odsłona | Tadeusz Jachnicki
LEKTURA NA WEEKEND.
Eugene w oczach swojej córki jest dobry. Jest dobry, gdy wspiera potrzebujących; jest dobry, gdy ratuje z opresji swojego pracownika; jest dobry, gdy bije swoją ciężarną żonę; jest dobry, gdy znęca się nad dziećmi. Jest dobry, bo jak by mógł być zły, skoro jest dobrym chrześcijaninem.
0
Fioletowy hibiskus
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Fioletowy hibiskus" to debiut dzisiaj już osławionej i jednej z lepszych pisarek Afryki, choć od wielu lat mieszkającej w USA - Chimamanda Ngozi Adichie. Tę pierwszą książkę wydała w 2003 rok. Rok później mieliśmy już polskie wydanie.

Swoistą przygodą jest oczywiście podróż, w jaką nas zabiera Adichie po obcej dla większości z nas Nigerii, ale istotą rzeczy w powieści jest człowiek. Jego różne podejście do wiary, jego emocje, wpływ na innych. Widzimy dorosłych - w tym tych, przekonanych o swojej nieomylności; widzimy dzieci - wchłaniające wszystko jak gąbka; obserwujemy coś, co nazwalibyśmy syndromem sztokholmskim.

Całą historię opowiada nam 15-letnia córka kierującego się wiarą tyrana - Kambili. Śledzimy jak dziewczynka dorasta psychicznie i emocjonalnie, jak wyrywa się z kontrolowanego życia w świat uśmiechu.