Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Chrzanowska prokuratura nie zbada, czy zarząd związku komunalnego przekroczył uprawnienia

09.05.2021 17:50 | 7 komentarzy | 2 949 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Czy osoby zarządzające związkiem w 2020 roku dopuściły się niedopełnienia obowiązków służbowych bądź przekroczenia swych uprawnień? Już wiadomo, że tej sprawy nie będzie prześwietlać prokuratura w Chrzanowie.
7
Chrzanowska prokuratura nie zbada, czy zarząd związku komunalnego przekroczył uprawnienia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy: kilka tygodni temu zawiadomienie o podejrzeniu niedopełnienia obowiązków bądź przekroczenia uprawnień przez zarząd związku gospodarki komunalnej złożyło do prokuratury Stowarzyszenie Nasz Chrzanów.

Chodzi o pierwsze 8 miesięcy 2020 roku. W tym czasie tzw. system śmieciowy przestał się bilansować. Wzrost liczby ton odpadów odbieranych od mieszkańców, a także malejąca liczba zadeklarowanych płatników opłaty śmieciowej sprawiła, że z każdym miesiącem powiększała się dziura w związkowej kasie. Tak wynika z dokumentów finansowych przedstawiających  wykonanie budżetu ZMGK za 2020 rok.

Jak powstawała dziura w budżecie? Od stycznia do sierpnia ujemny wynik narastał. W najgorszych miesiącach sięgał nawet miliona złotych. Przez 8 miesięcy 2020 roku urósł do ponad 6,1 mln zł. Jako że od września opłata śmieciowa wzrosła z 23 zł  do 34 zł, powoli sytuacja finansowa związku zaczęła się poprawiać. Zaczęła spadać też liczba ton oddawanych odpadów. Rok udało się więc domknąć, zwłaszcza że gminy dopłaciły prawie 1,5 mln zł do związkowej kasy. Ponadto związek miał  na koniec roku na kontach  wolne środki wynikające z rozliczeń z lat poprzednich.  Oprócz tego płatność niektórych faktur (np. dla ZGOK) przełożono na 2021 rok. ZMGK  wyszedł więc na prostą, ale - dla niektórych - wciąż otwartym pozostaje pytanie - czy władze związku nie powinny były szybciej reagować, gdy w pierwszych 8 miesiącach roku dziura w budżecie powiększała się w zastraszającym tempie?

Jak dowiedzieliśmy się, Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie innej jednostki do prowadzenia tego postępowania. Dlaczego? Jak poinformowała nas Elżbieta Jopek, prokurator rejonowa w Chrzanowie - „celem uniknięcia zarzutów dotyczących braku obiektywizmu i stronniczości".

W Prokuratorze Okręgowej w Krakowie usłyszeliśmy, że decyzja o wyznaczeniu innej jednostki prokuratury do prowadzenia tej sprawy zapadnie  w nadchodzącym tygodniu.