Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Samochód za gotówkę czy na raty – co jest lepsze?

22.04.2021 09:32 | 0 komentarzy | 663 odsłony | red

Materiał promocyjny

Sposobów na finansowanie samochodu jest wiele. Możemy kupić go za gotówkę, wziąć leasing lub kredyt albo wynająć go długoterminowo. Każda z tych możliwości ma swoje korzyści i ciężko jest powiedzieć, która z nich jest najlepsza.Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kupującego. Trzeba jedynie wiedzieć, co w danej sytuacji jest korzystniejsze i to właśnie postaram się wyjaśnić.
0
Samochód za gotówkę czy na raty – co jest lepsze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najszybszym i najprostszym sposobem na kupienie samochodu nowego lub używanego jest zapłacenie za niego gotówką lub przelewem. Wystarczy udać się do salonu lub sprzedawcy prywatnego i ustalić cenę, przelać lub przekazać pieniądze sprzedającemu, zarejestrować samochód i ustalić termin odbioru. Następnie jedynie odebrać samochód i cieszyć się z jazdy.

Największym plusem tej formy finansowania jest ominięcie procedur i formalności. To bardzo ułatwia i przyspiesza transakcję. Kolejną zaletą jest brak zobowiązań wobec banku na wieloletnie spłacanie rat oraz fakt, że samochód z miejsca staje się własnością kupującego. Wiąże się to z brakiem jakichkolwiek ograniczeń i możliwością sprzedaży samochodu w każdej chwili.

Naturalnie istnieją również wady danej formy finansowania. Największą z nich jest fakt, że całą sumę musimy zapłacić od razu. Pozbywamy się przez to oszczędności, które moglibyśmy np. zainwestować. Dodatkowo prowadząc działalność gospodarczą, nie można wliczyć tej transakcji do kosztów uzyskania przychodu.

Bardzo korzystną formą finansowania jest leasing samochodu. Skierowany jest głównie do osób prowadzących działalności gospodarcze, ale nie tylko. Procedury leasingowe nie trwają długo, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że od złożenia wniosku do odebrania samochodu może minąć kilka dni. Najprościej zgłosić się do doradcy leasingowego. Po przedstawieniu swojej sytuacji specjalista dobierze najkorzystniejszy leasing i zacznie procedury. Po zgodzie od banku wystarczy tylko zarejestrować i ubezpieczyć samochód, a następnie jedynie odebrać.

Największym plusem leasingu jest to, że jest bardzo korzystny finansowo. Nie ulega wątpliwości, że nie zapłacimy tylko równowartości samochodu, ponieważ bank bierze dla siebie marżę, ale w leasingu jest ona mała. Dużą zaletą jest fakt, że stosunkowo łatwo jest go uzyskać, nie ma wielu procedur, weryfikacja nie trwa długo i często nie są potrzebne dokumenty finansowe. Bardzo ważne jest to, że nie wpłacamy całej kwoty z miejsca. Ustala się wpłatę własną, a resztę płaci w comiesięcznych ratach. Dodatkowo mamy dużą swobodę w ustalaniu parametrów umowy takich jak wpłata własna, okres leasingu czy wykup. Często doradcy leasingowi potrafią uzyskać dużo lepsze ceny za samochody, co przy korzystnym leasingu daje ogromne korzyści. Przedsiębiorcom daje możliwość wliczenie rat do kosztów uzyskania przychodu.

Minusem leasingu jest to, że nie jesteśmy właścicielami samochodu. Użytkujemy pojazd, który należy do banku. Kolejnym minusem jest to, że nie można go szybciej spłacić. Jeśli umowa leasingowa była podpisana na 4 lata, to właścicielami samochodu stajemy się dokładnie po tym okresie. Kolejnymi, dość oczywistymi aspektami są: zobowiązanie do wpłacenia określonej wpłaty własnej, która może wynosić od 1% do 40% oraz niewielka prowizja banku, która wpływa na końcowy koszt samochodu.

Jeśli chcemy obliczyć leasing samochodu warto skorzystać z dostępnego w internecie kalkulatora leasingowego, dzięki któremu w łatwy sposób można obliczyć miesięczną rate leasingu.

Kolejną możliwością jest kredyt. Najprostszym sposobem na jego wzięcie jest zgłoszenie się do doradcy finansowego lub do banku, ustalenie warunków, przedstawienie wymaganych dokumentów i finalizacja. Są jednak dwa rodzaje kredytów, które możemy zaciągnąć. Jednym z nich jest kredyt na samochód, a drugim kredyt gotówkowy. Kredyt na samochód bierzemy na konkretny pojazd. Możemy pobrać jedynie kwotę, aby go kupić. Samochód jest zabezpieczeniem dla banku, dlatego trzeba podać wszystkie jego parametry. Najczęściej ma lepsze warunki niż kredyt gotówkowy, który jest drugą. Nie musimy przedstawiać dokumentów samochodu, ponieważ nie staje się on zabezpieczeniem w transakcji. Bierzemy jedynie kredyt na daną kwotę na podstawie naszych dochodów. W dodatku kwota, jaką zaciągniemy, może być dowolna i tylko jej część możemy przeznaczyć na samochód.

Plusem takiej formy finansowania jest możliwość spłacania większych rat niż na początku założone i dzięki temu spłacenie kredytu wcześniej. Nie trzeba wpłacać całej kwoty na początku, można rozłożyć ją na wygodne raty. Samochód jest naszą własnością, bo przedmiotem kredytu są pieniądze, a nie pojazd.

Minusami są: spora marża i duże odsetki oraz zobowiązanie się do płacenia comiesięcznych rat. Czasami oznacza to brak możliwości sprzedania samochodu bez zgody banku.

Również ciekawą propozycją finansowania jest wynajem długoterminowy samochodu. Jest to forma pomiędzy kredytem a wynajęciem auta. Po wybraniu nowego auta z salonu najlepiej zgłosić się do doradcy leasingowego. Pomoże on wybrać najkorzystniejszą ofertę najmu. Dana forma finansowania jest skierowana dla osób, które chcą korzystać z samochodu, a nie go posiadać. Samochód od początku do końca umowy należy do banku. Klient w comiesięcznych ratach płaci za korzystanie z samochodu. Kwota raty zazwyczaj jest niższa niż w innych formach finansowania. Dzieje się tak, ponieważ klient płaci tylko za utratę wartości samochodu, a nie spłaca go. W racie jest wliczone pełne ubezpieczenie, serwisy, wymiana opon i auto zastępcze. Klient nie musi się martwić, ponieważ o te kwestie zadba bank. Po skończonej umowie można wziąć nowy samochód i nie martwić się o sprzedaż.

W tej formie finansowania odnajdziemy następujące zalety: często niski koszt raty, pełny pakiet ubezpieczeń i serwisów, brak kłopotów ze sprzedażą, możliwość wymiany na nowy po zakończeniu umowy.

Wadami wynajmu długoterminowego są: pojazd nie będzie naszą własnością, roczne ograniczenie kilometrów, musi to być nowy samochód.

Mając taką wiedzę, każdy musi sam zdecydować, która z tych możliwości jest dla niego najlepsza. Można też przedstawić swoją sytuację doradcy leasingowemu, a on świetnie doradzi najkorzystniejszą możliwość.

Materiał promocyjny