Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Księża poświęcą pokarmy przed kościołami

31.03.2021 13:00 | 2 komentarze | 4 122 odsłony | Marek Oratowski
Święcenie pokarmów wielkanocnych ma w naszym kraju długą tradycję. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, większość parafii zorganizuje obrzęd przed kościołami.
2
Księża poświęcą pokarmy przed kościołami
Tym raezm będzie można przyjść pod kościół do święcenia. W ubiegłym roku obrzęd odbywał się w domach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku wierni święcili pokarmy wielkanocne w domach. Choć były parafie (m.in. w Żarkach i Balinie), w których księża święcili wystawione przez parafian koszyczki z samochodów.

W tym roku takie uroczystości odbędą się z reguły na zewnątrz kościołow. Na przykład w parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu święcenie pokarmów będzie na placu przed kościołem od godziny 10 do 14, co pół godziny.

W parafi św. Mikołaja w Chrzanowie wierni będą mogli przyjść od godziny 9. Święcenie odbywać się ma co kilka minut tak, by nie tworzyłó się większe zgromadzenie, W Żarkach proboszcz i wikariusz poświęcą pokarmy w kilkunastu miejscach parafii. Rozpoczną o godz. 11, a zakończą przy kościele o godz. 12.30.

Duszpasterze z parafii w Tenczynku poprosili wiernych, by na święcenie odbywające się przy kościele od godziny 11 do 15 (co pół godziny) przybyła z każdego domu tylko jedna osoba. Zaapelowali też, by parafianie zachowali dystans 1,5 m oraz używali maseczek

W parafii świętych Apostołów Piotra I Pawła w Trzebini obrzęd będzie od godziny 9 do 12. "Prosimy by stanąć wokół kościoła w przepisanych odległościach, nie tłocząc się. Zachęcamy jednak by, kto mam obawy, dokonał poświęcenia pokarmów w domu, jak w roku ubiegłym" - czytamy na stronie internetowej parafii.

Księża zachęcają, by - pamiętając o normach sanitarnych - wierni przychodzący w Wielką Sobotę ze święconką uczestniczyli także w kościołach w adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.