Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wojewoda znów zarządził zwiększenie liczby łóżek covidowych w małopolskich szpitalach

23.03.2021 12:45 | 0 komentarzy | 1 761 odsłona | Alicja Molenda
Ma ich przybywać w regionie równomiernie. W sumie prawie 500. O ponad 20 zwiększy się również liczba łóżek respiratorowych. Są dodatkowe karetki i zalecenia dla ratownictwa medycznego.
0
Wojewoda znów zarządził zwiększenie liczby łóżek covidowych w małopolskich szpitalach
Podczas wideokonferencji wojewody z dyrektorami małopolskich szpitali Fot. MUW w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Dane epidemiczne nie pozostawiają złudzeń. W ostatnich dniach dzienna liczba nowych zakażeń w regionie przekraczała 2000. Oznacza to zwiększające się potrzeby w zakresie hospitalizacji.

Tylko z soboty na niedzielę liczba pacjentów z COVID-19 zwiększyła się o 130 (z 1824 do 1954). Zwiększyła się też liczba zajętych łóżek respiratorowych (231 - 20.03., 246 - 21.03.). Od 1 marca liczby te zwiększyły się dwukrotnie (1.03.: 984 pacjentów z COVID-19, 112 zajętych łóżek respiratorowych).

Wczoraj liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 wynosiła 2141 na 3167. W stosunku do danych z wczoraj to wzrost o 188. Liczba zajętych łóżek respiratorowych wynosiła 250 na 292.

Pod względem liczby osób hospitalizowanych osiągamy poziom z połowy listopada 2020 roku. U szczytu II fali epidemii w Małopolsce maksymalna liczba osób hospitalizowanych z COVID-19 wynosiła 2623 (10.11.2020 r.), zaś zajętych łóżek respiratorowych - 289 (13.11.2020 r.). Maksymalna liczba zakażonych w Małopolsce wyniosła 2947 (11.11.2020 r.).

Więcej łóżek covidowych

Od wczoraj obowiązuje decyzja Wojewody Małopolskiego zwiększająca liczbę łóżek covidowych w szpitalach w: Bochni (o 16), Brzesku (o 30), Chrzanowie (o 27), Gorlicach (o 28), Krynicy-Zdroju (o 24), Limanowej (o 20), Myślenicach (o 37), Nowym Sączu (o 52), Nowym Targu (o 6), Oświęcimiu (o 20), Suchej Beskidzkiej (o 23), w Tarnowie w Szpitalu im. E. Szczeklika (o 17) i Szpitalu im. św. Łukasza (o 5), Wadowicach (o 25) i Zakopanem (o 38). W Krakowie:  Szpital im. Narutowicza (o 40), Szpital im. Rydygiera (o 27), Szpital im. Żeromskiego (o 13), Szpital Uniwersytecki (o 32), Wojskowy Szpital z Polikliniką (o 13).

W ubiegłym tygodniu udało się niemal dwukrotnie zwiększyć liczbę łóżek w szpitalu tymczasowym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie do 102. Według ostatniego raportu, w szpitalu tym przebywało 100 osób.

Ruszył też szpital tymczasowy w hali EXPO z 66 łóżkami uruchomionymi w ramach pierwszego etapu. W niedzielę 21.03. było tam hospitalizowanych już 23 pacjentów. Obecnie jest 48 osób.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o uruchomieniu w czwartek trzeciego modułu w tym szpitalu. W ramach pierwszego etapu zostało tam uruchomionych 66 łóżek.

- Pracujemy nad tym, aby równomiernie zwiększać liczbę łóżek covidowych w całym regionie, choć oczywiście największe potrzeby są w samym Krakowie i dlatego na stolicy województwa koncentrujemy nasza uwagę - wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe karetki już jeżdżą

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zwiększeniu liczby karetek funkcjonujących w Małopolsce. To 17 ZRM-ów, które już wsparły system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Nowe ZRM-y pojawiły się w następujących lokalizacjach: Biecz, Nowy Targ, Wadowice, Oświęcim, Niepołomice, Zakopane, Chrzanów, Miechów, Myślenice, Kraków (dwie lokalizacje), Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Brzesko, Limanowa, Bochnia, Nowy Sącz.

Państwowe Ratownictwo Medyczne

Należą do niego m.in. naziemne i lotnicze zespoły ratownictwa. Lotnicze są kierowne przez dyspozytorów medycznych do stanów zagrożenia życia tak samo jak naziemne zespoły ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem najkrótszego możliwego czasu dotarcia zespołu na miejsce zdarzenia.

Jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego jest też Państwowa Straż Pożarna. Jednostki współpracujące z systemem są uprawnione do udzielania świadczeń medycznych, np. w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dyspozytor angażuje je, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia, biorąc pod uwagę optymalny czas dojazdu.

Sytuacja w DPS-ach
Szczepienia radykalnie poprawiły sytuację w domach pomocy społecznej, ale wobec tego, że w ostatnich dniach liczba zakażonych mieszkańców się zwiększyła, trzeba postawić pytanie, co by było, gdy właśnie nie owe szczepienia...

Łącznie z COVID-19 zmierzyło się zatem ok. 40% mieszkańców DPS-ów.

Stan na 22 marca 2021 r.  zakażenie występuje w 7 domach pomocy społecznej (DPS w Krakowie przy ul. Łanowej 41, DPS w Krakowie przy ul. Helclów, DPS w Krakowie przy ul. Łanowej 43, DPS w Nowodworzu, DPS w Więckowicach, DPS w Krakowie przy ul. Praskiej oraz DPS w Krakowie przy ul. Robotniczej), co stanowi 7,53% wszystkich DPS. Zakażonych jest 17 mieszkańców, co stanowi 0,21% wszystkich miejsc w DPS, z czego 2 osoby przebywają w szpitalach, oraz 7 pracowników DPS.

Spośród zakażonych mieszkańców dwie osoby przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, natomiast piętnastu mieszkańców nie zostało zaszczepionych. Żaden z zakażonych pracowników nie został zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Dotychczas zaszczepionych dwoma dawkami zostało 5 609, co stanowi 72,44% wszystkich mieszkańców DPS-ów. Zaszczepionych I i II dawką pracowników jest 2 100, co stanowi 33,67% wszystkich pracowników DPS-ów.


- Dziękuję wszystkim, którzy są na pierwszej linii frontu. Zarazem apeluję o rozwagę. Nie ryzykujmy. Minimalizujmy swą aktywność. Dbajmy o siebie i o innych - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na wczorajszym briefingu prasowym.

 

(Oprac. na podst. informacji MUW W Krakowie)