Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Ptaki objęte ścisłą ochroną w Borach Tucholskich

10.02.2021 23:06 | 0 komentarzy | 721 odsłon | red

Materiał promocyjny

W Polsce wyodrębnione zostały 23 parki narodowe. Wśród nich znajduje się również malowniczy Park Narodowy Bory Tucholskie, usytuowany w południowej części pomorza. Na terenie 46 kilometrów kwadratowych parku, aż 83% zajmują bujne lasy. Natomiast 11% powierzchni stanowią akweny wodne, z których największe jezioro Ostrowite. Każdego roku wielu turystów decyduje się na pobyt w tym dziewiczym i nieco dzikim miejscu.
0
Ptaki objęte ścisłą ochroną w Borach Tucholskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O Borach Tucholskich i okolicach

Bory Tucholskie zachwycają swoim krajobrazem, licznymi lasami i atrakcjami położonymi na terenie parku. Jednak wybierając się w tamtejsze strony warto skorzystać również z rozrywek, jakie są dostępne w okolicznych miejscowościach. Jedną z nich są między innymi Swornegacie.

Swornegacie to miejscowość dość popularna. Główną atrakcją tego miejsca, to możliwość korzystania z typowo "wodnych" przyjemności. Możliwe są tam spływy kajakowe rzeką Chociną, możliwość wypożyczenia łódki czy też rowerka wodnego. Gdy pogoda nie dopisuje można natomiast zajrzeć do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego. Przez Swornegacie przebiega kilka tras rowerowych tego szlaku, liczącego sobie ogółem aż 160 km. To atrakcja przede wszystkim dla osób ceniących sobie aktywne spędzanie czas.

Koniecznie warto odwiedzić Tleń umiejscowiony w województwie kujawsko-pomorskim w gminie Osie koło jeziora Mukrz. Mieszkając w pensjonacie w Borach Tucholskich w Tleniu bardzo blisko można mieć do Szklaku Wdy czy Wdeckiego Parku Krajobrazowego a są to z pewnością miejsca, które warto zobaczyć.

Gatunki ptaków objęte ścisłą ochroną

Po obejrzeniu okolicznych atrakcji, warto udać się już prosto do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wstęp na jego teren jest płatny. Każdy turysta może zwiedzać park od świtu do zmierzchu, poruszając się po specjalnie wytyczonych do tego szlakach.

To, co przykuwa uwagę w parku, to przede wszystkim różnorodność flory oraz fauny. Można tam spotkać liczna gatunki ptaków, będące pod ścisłą ochroną. Zalicza się do nich między innymi puchacz. Na terenie kraju żyje mniej więcej 300 par lęgowych tego gatunku sowy. Jest to jednocześnie największa sowa europejska. Z względu na ich tryb życia trudno jest je zlokalizować. Ich cechą szczególną są duże pomarańczowe oczy.

Ochroną objęte są również żurawie, będące jedynymi z największych ptaków występujących w Polsce. Z wyprostowaną szyją, mogą mieć około 1,2 m. Licznie występują w Polsce, w tym również w Borach Tucholskich.

Gągoł, kolejny ptak znajdujący się pod ochroną, to średniej wielkości kaczka. W Polsce występują one nielicznie, przede wszystkim na terenach nizinnych. W Borach Tucholskich można dostrzec ich bytowanie u ujścia licznych rzek i jezior.

Z rodziny kaczkowatych ochroną objęta jest również cyraneczka. Jest to najmniejsza kaczka pływająca, występująca na terenie Europy. W Polsce występuje nielicznie, regularnie spada także jej liczebność w innych państwach. Z tego względu jest poddawana szczególnej trosce na terenie parku.

Przyroda - co jeszcze można znaleźć w Borach Tucholskich

Różnorodność flory i fauny w Borach Tucholskich jest wręcz zaskakująca. Prócz wyżej wymienionych ptaków można spotkać tam spotkać wiele innych gatunków tych zwierząt, łącznie około 80.

Prócz tego występują tam również nietoperze, bobry europejskie, borsuki, dziki czy też gryzonie. W parku można natrafić także na takie gady jak: padalec zwyczajny, żmija zygzakowata, jaszczurka żyworodna czy też jaszczurka zwinka.

Wymienić można tutaj również płazy (traszka zwyczajna, żaba moczarowa, żaba śmieszka...) bezkręgowce oraz gatunki inwazyjne. Na terenie parku nietypowymi gośćmi bywają norki amerykańskie, jenoty czy też raki pręgowane. Warto zatem odwiedzić to miejsce i na własnej skórze przekonać się o jego wyjątkowości.

Materiał promocyjny