Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

5,5 tysiąca osób korzysta z tej ulgi w chrzanowskim oddziale

09.02.2021 14:00 | 0 komentarzy | 3 770 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin mija już 10 i 15 lutego.
0
5,5 tysiąca osób korzysta z tej ulgi w chrzanowskim oddziale
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Z Małego ZUS plus korzysta w naszym województwie ponad 34,7 tys. osób. Na terenie krakowskiego ZUS to przeszło 15,8 tys. przedsiębiorców, a w sądeckiej placówce zgłosiło się 8,7 tys. osób. Z kolei w chrzanowskim ZUS z ulgi korzysta 5,5 tys. prowadzących działalność, natomiast w Tarnowie - 4,7 tysiąca. W całym kraju zgłoszonych jest ponad 341 tys. Osób.

Mały ZUS plus uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Z małego ZUS plus skorzysta przedsiębiorca, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Dodatkowym warunkiem, który uprawnia do ulgi, jest prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Mały ZUS plus przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek społecznych. Składka zdrowotna jest opłacana w pełnej wysokości.

Co ważne każdy, kto korzysta z tej ulgi w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe. Są to: ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub za pierwszy miesiąc, w którym wznowiono/rozpoczęto na nowo działalność prowadzoną w 2020 roku (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca).

W tych formularzach płatnik wpisuje informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania.