Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Powstaje polska alternatywa dla Facebooka. Albicla to odpowiedź na “cenzurę w sieci”

20.01.2021 16:30 | 7 komentarzy | 2 261 odsłony | Marek Oratowski
Powstaje polski serwis społecznościowy o tajemniczo brzmiącej nazwie Albicla. Ma na nim nie być cenzury i blokowania kont. Start nastąpi 20 stycznia.
7
Powstaje polska alternatywa dla Facebooka. Albicla to odpowiedź na “cenzurę w sieci”
Rejestracja na Albicli rozpoczyna się 20 stycznia o godz. 17
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nazwa Albicla to skrót od łacińskiej nazwy orła białego („albus aquila"), a za inicjatywą stoi Tomasz Sakiewicz i środowiska „Gazety Polskiej". Serwis ma być dostępny dla użytkowników z całego świata. Planowane są wersje anglojęzyczna i węgierska. Prowadzący go twierdzą, że założenie swoich kont na portalu zapowiedziało wielu przedstawicieli świata nauki i polityki.

Właścicielem domeny jest spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl. Na razie nie wiadomo, jakie funkcjonalności będą w serwisie, bo rejestracja zaczyna się dziś, 20 stycznia, o godz. 17. Informacje o nowej, polskiej i prawicowej "społecznościówce" rozsyłają w sieci lokalni działacze PiS-u i Gazety Polskiej.

To nie jedyny polski odpowiednik Facebooka, będący odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w USA. Tamtejsze media społecznościowe z Facebookiem na czele zablokowały konta prezydenta Donalda Trumpa, który podważał legalność zwycięstwa Joe Bidena i mówił o fałszerstwach wyborczych.

Waszym zdaniem taki prawicowy serwis to projekt mający szansę powodzenia?